Kategoria: Region
Utworzono: 2019-10-18 21:09:42 przez eb

Nowy nabytek w zbiorach Zamku

To z jego powodu Szwedzi zgotowali nam Potop

Zamek Królewski na Wawelu prezentuje nowy, unikatowy nabytek – srebrny tłok pieczęci kancelaryjnej szwedzkiej Jana Kazimierza Wazy. Do dnia dzisiejszego przetrwały tylko cztery najwyższej rangi tłoki pieczętne XVII-wiecznej Rzeczypospolitej. Okaz wawelski, kolejny ujawniony zabytek tego typu, wyróżnia się zamanifestowaniem królewskiej pretensji do szwedzkiej korony. Ostentacja ta, którą w tłoku wyrażono w układzie herbów i legendzie otokowej, posłużyła Szwedom za pretekst do najazdu na Polskę zwanego potopem.

Prezentowany tłok jest zabytkiem wysokiej klasy, wykonanym przez artystę biegłego w swym rzemiośle, według wszelkich prawideł właściwych dla precyzyjnych dzieł z pogranicza złotnictwa, jubilerstwa i mincerstwa.

Pokaz nowego obiektu, wraz z dwoma innymi XVII-wiecznymi tłokami polskimi, odbywa się w Sali Pod Orłem, w ciągu Reprezentacyjnych Komnat Królewskich.

Więcej o otoku możesz przeczytać TUTAJ
Komentarze użytkowników

Portal nie jest odpowiedzialny za treść komentarzy dodanych przez jego użytkowników. Osoby, które dodają komentarze naruszające prawo, prawa osób trzecich lub naruszają prawa innych podmiotów mogą zostać pociągnięte do odpowiedzialności karnej lub cywilnej.