Kategoria: Region
Opublikowano: 2015-04-27 18:55:11 przez system

Otwarcie superkomputera w Cyfronecie AGH

Najpotężniejszy komputer w historii Polski Prometheus, doczekał się swojego oficjalnego otwarcia w poniedziałek 27 kwietnia. Do użytku została również oddana nowa hala komputerowa. Uroczystości odbyły się w Cyfronecie AGH, przy ulicy Nawojki 11 a w Krakowie.

Nowy superkomputer, wart 41 mln zł, został zbudowany przez firmę Hewlett-Packard z ponad 1700 serwerów platformy HP Apollo 8000, połączonych superszybką siecią Infiniband o przepustowości 56 Gbit/s. Komputer posiada ponad 41 tysięcy rdzeni obliczeniowych (procesorów Intel Haswell najnowszej generacji) oraz ponad 215 TB pamięci operacyjnej w technologii DDR4. Do Prometheusa dołączone zostały dwa systemy plików o łącznej pojemności 10 PB oraz ogromnej szybkości dostępu: 150 GB/s. Teoretyczna moc obliczeniowa nowego polskiego superkomputera wynosi niemal 1,7 Pflops (Petaflops). Oznacza to, że według obecnej listy TOP500 jest to jeden z 30. najszybszych komputerów na świecie i 12. w Europie.

Najpotężniejszy polski superkomputer służyć będzie naukowcom z różnych dziedzin - będą to obliczenia z dziedziny chemii, fizyki, astrofizyki, biologii, energetyki czy nanotechnologii. Komputer realizować będzie także zadania na potrzeby wielkich projektów naukowych, w których uczestniczy Cyfronet AGH, m.in. PLGrid (którego Cyfronet jest liderem), CTA (astrofizyka), LHC (fizyka wysokich energii), EPOS (geofizyka). Z zasobów Prometheusa naukowcy będą korzystać bezpłatnie.