Kategoria: Region
Opublikowano: 2015-06-24 09:31:19 przez system

Parada Robotów w Muzeum Lotnictwa

W dniach 19-20 czerwca, tj. w piątek i w sobotę na terenie Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie odbyła się druga edycja Parady Robotów. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Marek Sowa – Marszałek Województwa Małopolskiego oraz Stanisław Koziej – Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Partnerem Parady w tym roku było Województwo Małopolskie.

Podczas pierwszego dnia wydarzenia uczestnicy mieli okazję wziąć udział w wykładach poświęconych robotyce i nowoczesnym rozwiązaniom w sektorach gospodarki. Tematyka dotyczyła wojskowości, cyfryzacji oraz szeregu innych obszarów, w których wprowadzane do użytku są roboty. Oprócz tego akademickie koła naukowe prezentowały odwiedzającym swoje rozwiązania w ramach konkursu na wykorzystanie systemów inteligentnych służących do zaspokajania potrzeb informatycznych kluczowych firm i instytucji publicznych. Grupy akademickie przeprowadziły także otwarty trening, podczas którego prezentowały możliwości swoich konkursowych maszyn.

Drugi dzień imprezy upłynął pod znakiem pokazów robotów. Jako pierwsze ze swoimi projektami miały okazję wystąpić zespoły akademickie ubiegające się o nagrodę Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Dominowały tu konstrukcje latające, jednak nie zabrakło i oryginalnych wynalazków. Następnie na płycie lotniska wojskowi zaprezentowali maszyny inteligentne, które na co dzień używane są w polskiej armii.

Największe zainteresowanie wzbudziły zdalnie sterowane pojazdy służące do usuwania ładunków wybuchowych. Wiele atrakcji czekało również na najmłodszych; tuż przy wejściu do Muzeum wszystkich odwiedzających witał chętny do rozmów robot Beta. Oprócz tego przez cały dzień w gmachu głównym organizowano warsztaty z budowania robotów na bazie klocków, symulację latania dronem, a także seanse kina rodzinnego.

W ramach wydarzeń tegorocznej edycji odbyły się również panele dyskusyjne. Profesor Marek Hetmański – autor książki „Świat informacji” i Andrzej Gontarz – kulturoznawca z Fundacji Mikromakro w sobotnie popołudnie zainicjowali rozmowę na temat zasadności obaw społecznych w stosunku do sztucznej inteligencji. Jako główny ich powód podano wyobrażenia wytworzone przez popularne produkcje filmowe i brak konkretnej wiedzy na podane tematy. Wielu zgromadzonych wypowiedziało się w oparciu o własne doświadczenia związane z robotyką i sztuczną inteligencją, zaś podsumowaniem rozmowy było przedstawieniem dwóch tez: koncepcji osobliwości S. Hawkinga i teorii S. Lema zaprezentowanej w „Sumie Technologii”.

Na kolejnym panelu dyskusyjnym zainteresowani rozmawiali o zastosowaniu robotów w działaniach wojennych. „Robot nie zabija, zabija człowiek. Kto zatem powinien odpowiadać za błąd w oprogramowaniu dronów czy robotów bojowych? Programista, operator czy firma, która wymyśliła oprogramowanie do napisania kodu maszyny? Dzisiaj tego nie wiemy i nie ma jasnej deklaracji w tej kwestii. To zadanie dla państwa i prawników. Z drugiej strony państwo polskie, jeżeli decyduje się na używanie dronów bojowych, musi wziąć pełną odpowiedzialność za ewentualne błędy w oprogramowaniu systemów bezzałogowych, których używa wojsko. Żołnierz nie może odpowiadać przed sądem za błędy sprzętu powierzonego mu przez Rzeczpospolitą.” – podsumował dyskusję Sławomir Kosieliński.

Główną atrakcję drugiego dnia wydarzenia stanowiła popołudniowa parada robotów, podczas której można było podziwiać wszystkie konstrukcje zgromadzone przez ostatnie dwa dni w Muzeum. Jej zwieńczeniem było ogłoszenie laureatów konkursu i wręczenie nagród Szefa BBN i pozostałych partnerów. Pierwsze miejsce zajął zespół Aero Team ILK AGH z Krakowa, prezentujący półautomatyczną jednostkę latającą Miner. Drugie miejsc przypadło Kołu Naukowemu SAE AeroDesign z Politechniki Warszawskiej. Koło Naukowe Jedi z Politechniki Wrocławskiej uplasowało się na trzecim miejscu.