Kategoria: Region
Opublikowano: 2016-07-04 16:25:21 przez system

Pomnik Grunwaldzki w nowej odsłonie

Zakończyły się prace renowacyjne Pomnika Grunwaldzkiego, usytuowanego na pl. Jana Matejki. Do odnowy monumentu wykorzystano 60 kilogramów ścierniwa, powstałego ze sproszkowanych łupin orzechów arachidowych oraz kilka kilogramów wosku.

Kompleksowa odnowa pomnika objęła zarówno oczyszczenie kamienia jak i metalu. Figury i elementy z brązu najpierw zostały odkurzone pędzlami, potem oczyszczone parą wodną, a następnie pod ciśnieniem – sproszkowanymi i odłuszczonymi łupinami orzechów arachidowych.

- Ścierniwo z łupin może być różnej gradacji, od ostrego po bardzo delikatne. My wykorzystaliśmy delikatne, ponieważ nie zależało nam na uzyskaniu metalicznego blasku, ale pozostawieniu patyny na figurach – wyjaśnia dr Elżbieta Nosek, specjalista ds. konserwacji metalu.

Po czyszczeniu mechanicznym, elementy z metalu zostały pokryte gorącym woskiem (jest bardzo wytrzymały, topi się w temperaturze ok. 100 stopni), a następnie wypolerowane materiałem i watą z brązu.

Ogromną różnicę można zauważyć na kamiennym cokole pomnika, który został oczyszczony z ciemnych zabrudzeń przy pomocy pary wodnej i związków chemicznych, a miejscami metodą piaskowania.

- Konieczne było uzupełnienie ubytków w kamieniu oraz wymiana spoin. Uczytelnione zostały także napisy poprzez laserunkowo przyciemnione tło i ustabilizowane tarcze herbowe – mówi Maria Marzec z firmy Amar Konserwacja Zabytków i Dzieł Sztuki, główny wykonawca prac.

Remont pomnika Grunwaldzkiego został zlecony przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Jest symbolem patriotyzmu (tutaj odbywają się obchody ważnych świąt narodowych) oraz miejscem, w którym rozpoczyna się Droga Królewska i oprowadzanie turystów po Krakowie.

Pomnik ma 24 metry wysokości, na szczycie cokołu umieszczono konny posąg króla Władysława Jagiełły. Został postawiony w 1910 roku dla upamiętnienia pięćsetnej rocznicy bitwy z zakonem krzyżackim. Ufundował go wybitny kompozytor i polityk Ignacy Jan Paderewski. Po zniszczeniu przez hitlerowców, monument został odtworzony przez prof. Mariana Koniecznego.