Kategoria: Region
Opublikowano: 2016-08-02 11:47:07 przez system

Prezydent Panamy odwiedził dom JPII

Ponad 37 tysięcy pielgrzymów z kilkudziesięciu krajów odwiedziło Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach w dniach 18-31 lipca. Byli to młodzi pielgrzymi ze wszystkich kontynentów i z najdalszych zakątków świata, w tym m.in. z: Algierii, Argentyny, Australii, Belize, Boliwii, Botswany, Dominikany, Egiptu, Ekwadoru, Filipin, Hongkongu, Indonezji, Kanady, Kataru, Korei Południowej, Libanu, Malezji, Tajlandii, Tajwanu, Wybrzeża Kości Słoniowej, Zambii i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Oczywiście nie zabrakło przedstawicieli większości państw europejskich.

Wśród zwiedzających to wyjątkowe na małopolskiej mapie najważniejszych miejsc muzeum była też para prezydencka z Panamy – państwa, które będzie gospodarzem kolejnych, XXXIV Światowych Dni Młodzieży. Prezydent Juan Carlos Varela z małżonką oraz pani wiceprezydent gościli w Wadowicach dzień przed tym, jak papież Franciszek ogłosił swoją decyzję o lokalizacji kolejnych ŚDM. Goście zwrócili szczególną uwagę na zdjęcia z wizyty apostolskiej Jana Pawła II w 1983 r., który gościł wówczas w Panamie. Prezydent Varela stwierdził, że podobnie jak w Polsce, także w jego kraju wizyta Papieża zaowocowała wielkimi przemianami zarówno społecznymi, jak i politycznymi. On sam zajął się wówczas polityką, aby – jak przyznał - wprowadzać w życie idee głoszone przez Papieża - Polaka. W ślady prezydenta poszli też: tamtejszy kardynał José Luis Lacunza Maestrojuan oraz biskupi: abp José Domingo Ulloa Mendieta i bp Manuel Ochogavia Barahona, a także Victor Chan, członek komitetu, który będzie odpowiadać za przygotowanie ŚDM w 2019 roku.

Dom Rodzinny Jana Pawła II odwiedziło też wielu dostojników kościelnych, w tym długoletni współpracownik Papieża Franciszka z czasów jego posługi w Buenos Aires - bp Guillermo Rodríguez, który obecnie pełni obowiązki ordynariusza diecezji San Martín w Argentynie. Wśród gości dało się zauważyć kard. Orani João Tempestę z Rio de Janeiro, które gościło młodych ludzi na poprzednich Światowych Dniach Młodzieży. W miejscu, gdzie urodził się Jan Paweł II nie mogło zabraknąć także kard. Luisa Antonio Tagle - arcybiskupa Manili, który nazywany jest Wojtyłą z Azji. Kardynał Tagle był mocno zaangażowany w ŚDM, znany jest też ze swojej przyjaźni z ludźmi młodymi. Do muzeum przyjechał też arcybiskup Filadelfii Charles Joseph Chaput OFMCap., który głosił katechezy dla uczestników ŚDM czy biskup Matthias König z diecezji Paderborn w Niemczech. Wielu przedstawicieli duchowieństwa wolało jednak „wtopić się w tłum” i zwiedzać muzeum prywatnie. Co warte podkreślenia, dla wielu z nich chwile spędzone w muzeum były bardzo wzruszające ze względu na fakt, że Jana Pawła II znali osobiście – niektórzy byli jego współpracownikami, innych to właśnie Papież – Polak mianował biskupami czy kardynałami. Co ciekawe niejedna rzecz prezentowana na ekspozycji była dla nich zaskakująca. Zgodnie podkreślali natomiast, że dzięki zaangażowaniu muzeum żywa jest wciąż pamięć o Janie Pawle II i jego nauce.

Kilka dni temu w siedzibie muzeum miało miejsce niecodzienne wydarzenie. Vinicius, pielgrzym z Brazylii, który przyjechał na ŚDM, wybrał właśnie dom Jana Pawła II, aby oświadczyć się swojej ukochanej – Thaisie. Jak zdradzili narzeczeni – miasto rodzinne Karola Wojtyły jest dla nich szczególnym miejscem, bo swoją miłość zawdzięczają właśnie papieżowi Polakowi.