Kategoria: Region
Opublikowano: 2020-09-15 16:00:34 przez Czas2012

Studiuj w Krakowie, zostań multimilionerem

Portal ekonomiczny Pracownia 2033 opublikował ranking uczelni, których absolwenci zgromadzili majątek przekraczający 100 milionów euro. Pierwsze miejsce zajęła Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie.

Ranking Szkół Wyższych mierzony majątkiem najbogatszych Polaków opracowany przez wrocławski portal Pracownia Ekonomiczna 2033 ogłosił wyniki czwartej edycji. Niezmiennie krakowska Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica znalazła się na podium dzięki 11 absolwentom, których majątek w bieżącym roku przekroczył 100 milionów euro (ok. 446 milionów złotych). W porównaniu z zeszłorocznym zestawieniem odnotowano wzrost o jedną osobę.

Miejsca II i III należą do uczelni warszawskich (Uniwersytet Warszawski oraz Politechnika Warszawska) – przede wszystkim dzięki sektorom IT, w szczególności zaś branżom odpowiadającym za tworzenie gier komputerowych. Niemniej, do zacnego grona skupiającego multimilionerów dołączył również Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, który wykształcił czterech bogaczy.

Krakowskie uczelnie corocznie zajmują wysokie miejsca we wszelkich konkursach. Najlepsza szkoła wyższa według Rankingu Perspektywy to Uniwersytet Jagielloński. Największa liczba ośrodków edukacyjnych wyróżnionych w The World University Rankings 2021 również przypada Krakowowi. Natomiast Najlepsze miejsca do studiowania 2020 plasują Kraków na miejscu drugim – zaraz po Warszawie.
Jak wskazuje portal www.krakow.pl niska stopa bezrobocia na poziomie 2,70 proc., stosunkowo niskie ceny wynajmu pokoju czy mieszkania oraz stale rosnąca średnia pensja, która w sektorze przedsiębiorstw wynosi 6 217, 47 zł brutto, sprawiają, że stolica Małopolski jest miastem przyjaznym dla studentów i osób chcących podjąć naukę.

W ubiegłym roku przygodę z krakowskimi uczelniami rozpoczęło ponad 135 tys. ludzi. Dziś jeszcze nie wiemy, czy w dobie pandemii koronawirusa uda się utrzymać ten wynik, jednak uczelnie dokładają wszelkich starań by 650 lat tradycji naukowo-akademickiej Krakowa nie poszło na marne. Proponowane rozwiązania dotyczą głównie nauki w trybie zdalnym lub mieszanym, o wynikach zaś decydują głównie studenci za pomocą ankiet oraz samorządów.

Czy dzięki temu obecni i przyszli studenci mają szansę stać się multimilionerami? Być może, w końcu to nie tylko czas nauki, ale i nawiązywania znajomości, a te z kolei stoją za sukcesem osób robiących interesy. Pamiętajmy jednak, że 1/3 milionerów nie ukończyła żadnej uczelni.

DML

Info: UMK