Kategoria: Region
Opublikowano: 2015-06-22 13:02:27 przez system

Wybieramy drzwi wewnętrzne

Drzwi w mieszkaniu to bardzo ważny element wykończenia wnętrz. Często decyduje wręcz o wyglądzie wszystkich pomieszczeń. Odpowiednio dobrane podkreślają charakter i stanowią element dekoracyjny. Nieodpowiednie potrafią zepsuć całą aranżację wnętrz.

Drzwi wewnętrzne często są wybierane w ostatniej chwili, bez odpowiedniego przemyślenia. W efekcie takich pośpiesznych wyborów drzwi tak naprawdę nie pasują do niczego, ani do mebli, ani do innych sprzętów w domu.

Lewe czy prawe?

Zanim przystąpimy do wyboru drzwi z katalogu lub w sklepie trzeba dokładnie przemyśleć na którą stronę mają się one otwierać. To od tego będzie zależało, jak będzie wyglądała komunikacja w domu, a także uzależnione będą możliwości ustawienia mebli w poszczególnych pomieszczeniach (na ścianie, na którą otwierają się drzwi nie będzie można stawiać mebli i przedmiotów, które by mogły stanąć na przeszkodzie skrzydłu). Drzwi lewe mają zawiasy po lewej stronie i otwierają się w kierunku stojącej przed nimi osoby.

Do modelu drzwi dobierana jest odpowiednia ościeżnica. Najpopularniejsza jest przylgowa – zawiasy znajdują się w niej na zewnątrz konstrukcji. Z kolei bezprzylgowa ma zawiasy ukryte, maskuje je prosta krawędź skrzydła i są niewidoczne, gdy drzwi są zamknięte.

Drzwi razem z ościeżnicą stanowią wspólną całość, chętnie więc są wybierane do wnętrz urządzonych w nowoczesnym stylu. Warto także podkreślić, że drzwi bezprzylgowe łatwiej jest utrzymać w czystości.

Ważny jest materiał

Wybierając drzwi szczególną uwagę trzeba zwrócić na materiał, z których są wykonane. Najczęściej skrzydła wykonane są z płyty MDF lub HDF. Nieco droższe są drzwi wykonane z klejonego drewna sosnowego (najczęściej są dostępne w wersji do samodzielnego malowania lub lakierowania). Inne rodzaje drewna są już znacznie droższe.

Drzwi z płyty są najczęściej pokryte okleinami. Przeważnie stosowana jest okleina drewnopodobna. Najczęściej jest bardzo tania, jednak nie jest zbyt trwała, jest mało odporna na wilgoć i łatwo ulega uszkodzeniom. Ostatnio coraz częściej na drzwiach stosuje się różnego rodzaju forniry. Można je dobrać zarówno do posiadanych mebli, jak i dopasować do podłogi w pomieszczeniach. Najdroższe, ale i najbardziej dekoracyjne są forniry z drzew egzotycznych.

Dobieramy drzwi do wnętrz

Architekci wnętrz podkreślają, że drzwi muszą być idealnie dopasowane do wystroju pomieszczenia, w którym są montowane. Powinny współgrać zarówno z podłogą – jej fakturą, usłojeniem, kolorem, jak i z meblami – tu także zwracamy uwagę zarówno na kolorystykę, jak i rodzaj forniru meblowego. Oczywiście drzwi muszą być dostosowane do stylu, w jakim wnętrze jest urządzone. Inne skrzydła wybierzemy do sypialni w stylu rustykalnym, a inne do nowoczesnego salonu, w którym dominują proste w formie meble.

Zdarza się, że drzwi oddzielają pomieszczenia, które są urządzone w zupełnie odmiennych stylach, wówczas rozwiązaniem jest wybór tzw. drzwi dwustronnych, które mają inne wykończenia skrzydeł z każdej strony. Trzeba jednak pamiętać, by wykończenia były ze sobą spójne, ponieważ drzwi często pozostają otwarte.

W dużych, jasnych i przestronnych wnętrzach dobrze sprawdzają się drzwi pełne. Nie będą optycznie ograniczały przestrzeni. W dużych pokojach można sobie także pozwolić na ciemne okleiny, natomiast w niewielkich lepiej jest wybrać jasne kolory, które nie będą optycznie zmniejszać pomieszczeń. W słabo doświetlonych lub małych wnętrzach najlepsze będą drzwi przeszklone – dzięki takiemu rozwiązaniu zyska się nie tylko wrażenie większej przestrzeni, ale także dzięki szklanym taflom uzyska się także dodatkowe doświetlenie z jaśniejszego pomieszczenia.

Szklane wstawki mogą być zupełnie przezroczyste, półprzezroczyste, z powierzchnią gładką lub tłoczoną w różne wzory. Do pomieszczeń, w których chcemy zachować nieco intymności polecane są tafle matowe lub półmatowe z mlecznego lub przydymionego szkła.

Wybierając przeszklenia w drzwiach trzeba zwrócić uwagę, by były całkowicie bezpieczne dla domowników. Najlepiej jest wybrać szkło laminowane lub hartowane.

Okucia i wykończenia

Na wygląd drzwi wpływ ma nie tylko wybrana okleina, ale także okucia. Mają one bardzo duży wpływ na wygląd drzwi. Na rynku dostępna jest bardzo szeroka oferta. Właściwie każdy może dobrać sobie najbardziej odpowiadające zawiasy lub klamki. Trzeba jednak przestrzegać kilku zasad. Przede wszystkim okucia muszą być dostosowane do stylu drzwi, a także do wyglądu pomieszczeń. Do starych lub stylizowanych na stare drzwi nie będą pasowały nowoczesne w formie chromowane klamki. I odwrotnie, do nowoczesnych, przeszklonych skrzydeł drzwiowych nie można dobrać pozłacanych i bogato zdobionych klamek i zawiasów, bo efekt będzie komiczny.

Nietypowe wykończenia drzwi

Coraz częściej i chętniej dopasowujemy drzwi do indywidualnych potrzeb i własnych upodobań. Ponieważ drzwi mają ogromny wpływ na odbiór całego wnętrza można dzięki odpowiedniemu ich wykończeniu wprowadzić ciekawe elementy dekoracyjne w pomieszczeniach.

Jednym z ciekawszych pomysłów jest wykończenia skrzydła drzwi w sypialni płytami obitymi miękką tkaniną na przykład aksamitem, Można nawet pokusić się o tapicerowanie wypełnione gąbką. Takie drzwi nadadzą wnętrzu intymny charakter. Wybór tkanin jest ogromny i w zależności od użytego materiału można nadać wnętrzu charakter buduarowy lub nawiązujący na przykład do safari, jeśli zastosujemy tygrysie pasy lub lamparcie cętki.

Inną ciekawą propozycją są różnego rodzaju okleiny lakierowane z nadrukami. Można indywidualnie wybrać wzór, który zostanie umieszczony na drzwiach. Firmy oferujące takie rozwiązania mają najczęściej szeroki wybór wzorów i kolorów, wybierać można także spośród różnych zdjęć i rysunków, czy graficznych wzorów. Producenci umożliwiają także samodzielne zaprojektowanie wzoru, a nawet naniesienie na skrzydło drzwi własnej fotografii. Zaprojektowane samodzielnie skrzydła drzwi będą z cała pewnością niepowtarzalne.