Kategoria: Twój poradnik
Opublikowano: 2024-02-04 19:40:49 przez Czas2012

Czy na remont mieszkania w kamienicy potrzebna jest zgoda konserwatora zabytków i jak to wygląda w Krakowie?

Decydując się na zakup mieszkania w krakowskiej kamienicy, warto sprawdzić, czy lokal jest wpisany pod opiekę konserwatora. Jeśli tak jest, zakres prac remontowych trzeba będzie uzgodnić z urzędnikiem.

Kraków to zabytkowe miasto, w którym historia jest widoczna dosłownie na każdym kroku. Stare Miasto, Kazimierz, Podgórze czy Zwierzyniec i Dębniki wyróżniają się klimatyczną architekturą pochodzącą z początku wieku lub nawet ubiegłych stuleci. Ich wyjątkowy klimat sprawia, że wiele osób marzy o zakupie mieszkania w kamienicy, przedkładając ten typ zabudowę nad nowe realizacje deweloperskie. Sprzyja temu dostępność mieszkań z rynku wtórnego, wśród których znajdują się zarówno większe metraże, jak i mniejsze lokale (https://gethome.pl/mieszkania/na-sprzedaz/krakow/t/kawalerki/). Wiele z nich posiada atrakcyjną cenę, co wynika z gorszego stanu technicznego budynku lub czasu, jaki upłynął od ostatniego remontu mieszkania. Taki zakup na pewno może być okazją, pod warunkiem że remont w satysfakcjonującym zakresie będzie możliwy. Jak to sprawdzić i z jakimi formalnościami lub ograniczeniami należy się liczyć?

Remont mieszkania. Kiedy potrzebna jest zgoda konserwatora zabytków?

Kupując mieszkanie w zabytkowym budynku w Krakowie lub innym mieście, musisz liczyć się z pewnymi ograniczeniami w zakresie jego użytkowania. Dotyczy to m.in. możliwości i zakresu remontu lokalu. Warto mieć świadomość, że wszystkie budynku, które powstały przed 1940 rokiem są wpisane do rejestru lub ewidencji zabytków i jako takie są objęte opieką konserwatorską. Co więcej, część budynków stawianych po wojnie również może podlegać ochronie ze względu na swój szczególny charakter lub wartość architektoniczną. Rozpoczęcie remontu bez odpowiedniej decyzji konserwatora może skutkować poważnymi konsekwencjami prawnymi. Istnieją dwa rodzaje budynków zabytkowych. Są to obiekty:

• wpisane do rejestru zabytków,

• wpisane do ewidencji zabytków.

Jeśli budynek, w którym kupiłeś mieszkanie, jest wpisany do rejestru zabytków, wówczas musisz liczyć się z koniecznością uzyskania zgody konserwatora na wszystkie prace remontowe, zarówno wewnętrzne, jak i w zewnętrznej części budynku.

W ewidencji zabytków znajdują się budynku o cechach zabytkowych, które w przyszłości mogą, ale nie muszą zostać wpisane do rejestru. W przypadku planowanego remontu również należy zgłosić się do konserwatora z prośbą o zgodę na rozpoczęcie prac. Zakres jego ingerencji i potencjalnych ograniczeń będzie jednak znacznie mniejszy niż w przypadku budynku wpisanego do rejestru. Łatwiej więc będzie przeprowadzić remont i dostosować wnętrze do swoich potrzeb.

Niezbędne czynności przy remoncie zabytku

Jeśli Twoje mieszkanie znajduje się w budynku lub jego części objętej ochroną konserwatorską, pierwszym krokiem do przeprowadzenia remontu jest znalezienie architekta. Sporządza on projekt planowanych zmian wraz z wykazem materiałów budowlanych, które zostaną użyte podczas wykonywanych prac. Będzie Ci także potrzebny fachowiec z uprawnieniami budowlanymi, który wykona nadzór inwestorski w trakcie remontu.

Gdy już zaangażujesz odpowiednich specjalistów, skieruj pismo z prośbą o zgodę na remont do Wojewódzkiego Konserwatora zabytków. We wniosku należy wskazać m.in. zakres i sposób prowadzenia prac oraz osobę, która będzie kierować pracami budowlanymi. Na stronie urzędu znajdziesz także niezbędnych listę załączników. To m.in. wspomniany wcześniej projekt.

Czas oczekiwania decyzję konserwatora może się różnić w zależności od województwa. W Małopolsce najczęściej wynosi od dwóch tygodni do miesiąca. Wydając zgodę, konserwator może wskazać swoje zalecenia, które wnioskodawca ma obowiązek uwzględnić, wykonując prace. Po uzyskaniu ww. pozwolenia można podjąć starania o uzyskanie standardowego pozwolenia na budowę w staroście powiatowym. Ostatnim krokiem jest złożenie całości dokumentacji do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem mieszkania w zabytkowej kamienicy?

Jeśli planujesz zakup mieszkania w starszym budynku, upewnij się, czy wyżej opisana procedura będzie mieć także zastosowanie w przypadku Twojego lokalu. Upewnij się, jaki jest status formalny nieruchomości oraz czy kamienica została objęta nadzorem konserwatorskim. Tę informację możesz łatwo sprawdzić na stronie Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie.

Przy zakupie mieszkania w obiekcie zabytkowym zwróć także uwagę na stan techniczny nieruchomości oraz występowanie elementów zabytkowych jak stolarka drzwiowa i okienna, stiuki, malowidła ścienne czy inne dekoracje. Jeśli mieszkanie posiada takie elementy lub od jego ostatniego remontu upłynęła znaczna ilość czasu, to zapewne czeka Cię przeprowadzenie remontu w oparciu o wytyczne konserwatorskie.

Przed decyzją o zakupie, zwróć także uwagę na stan techniczny całego budynku oraz jego parametry ochrony cieplnej. Ważne będą takie kwestie jak ocieplenie ścian, kondycja dachu czy obecność nowych okien, a więc kwestie, które decydują o kosztach ogrzewania. W serwisie znajdziesz szeroki wybór mieszkań z rynku wtórnego w Krakowie, w tym lokale w zabytkowym budownictwie. W zależności od stanu technicznego i lokalizacji różnią się ceną. Ciekawą propozycją dla osób, które chcą spróbować mieszkania w kamienicy, jest także oferta mieszkań na wynajem, którą znajdziesz pod linkiem: https://gethome.pl/mieszkania/do-wynajecia/krakow/

Materiał prasowy