Kategoria: Twój poradnik
Opublikowano: 2017-05-23 22:59:16 przez system

Własne oczko ... wodne

Czy warto jest mieć własne oczko wodne i na co zwracać uwagę przy jego tworzeniu?

Marzy Ci się, aby w Twoim ogrodzie było kiedyś oczko wodne? Obecnie nie jest to nic specjalnie trudnego, niemniej jednak wymaga nieco pracy i zaangażowania. Postanowiliśmy nieco przybliżyć cały proces, bowiem na pewno ułatwi Ci to podjęcie decyzji co do tego, czy warto jest coś takiego wykonać.

Od czego zaczynamy?

Musisz wiedzieć, gdzie takie oczko wodne ma być umiejscowione w ogrodzie, jak również określić jego powierzchnię. Niektórzy decydują się na bardzo niewielkie zbiorniki, które mają zaledwie 4-5 m2. Jednakże, nie brakuje też takich, którzy wolą coś większego i wtedy oczka kopią takie na przynajmniej 25 m2. Ostatecznie to od Ciebie zależy, na co konkretnie się zdecydujesz, jak również od miejsca, którym w ogóle dysponujesz w ogrodzie. Jeśli jest on mniejszy, to oczywiste jest, że oczko wodne nie powinno zajmować jego większej części.

Jeśli już masz te rzeczy ustalone, to wtedy warto jest sobie np. za pomocą sznura oznaczyć kształt oczka. Jest to świetny sposób na to, aby już na wstępie przekonać się, jak może wyglądać nasz przyszły zbiornik. Jeśli masz to gotowe, to wtedy nie pozostaje nic innego, jak przystąpić do kopania.

Utrzymanie czystości

Niestety, jesteś w bardzo dużym błędzie, jeśli myślisz, że oczko będzie sobie samodzielnie oczyszczało wodę i będzie ona zawsze przejrzysta. Tak się nie stanie i dlatego też warto jest zaopatrzyć się np. w http://www.plantica.pl/produkty/oczko-wodne/pompy, bowiem to pomoże Ci w jak najlepszym utrzymywaniu czystości. Oczywiście, od czasu do czasu warto jest również grabkami przeciągnąć po powierzchni wody, aby wyłowić stamtąd patyki, czy liście, które mogły wpaść.

Zabezpieczenie dna oczka wodnego

Pamiętaj o tym, że dno w Twoim zbiorniku musi być jak najbardziej szczelne i odpowiednio przygotowane. Zadbaj więc o to, aby zakupić dobrej jakości folię o grubości przynajmniej 1 mm, która jest dedykowana do oczek wodnych. Dzięki temu nie będziesz musiał się martwić, że nagle cała woda ucieknie w ziemię. Chodzi tutaj również o koszty, bo przecież wszystko kosztuje, a nie można non stop dolewać świeżej wody, aby uzupełnić braki spowodowane wyciekiem.

Warto jest na sam koniec obsadzić wszystko roślinami, bowiem po jakimś czasie przekonasz się, że będą się one doskonale prezentowały wokół zbiornika wodnego. Dodatkowo oczywiście wpuść tam rybki, tylko nie zapominaj ich regularnie karmić.