Kategoria: Twoje zdrowie
Opublikowano: 2022-07-26 10:21:28 przez Czas2012

Bóle krzyża/Choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa (III)

„Nie ma czegoś takiego jak zapalenie korzonków (korzeni nerwowych) – to nie jest podłoże bólów kręgosłupa”

W naszym ostatnim wpisie dotyczącym „bólów krzyża” skupimy się na tzw. CHROMANIU NEUROGENNYM (tzw. kalectwo ruchowe). Obok zespołów bólowych kręgosłupa jest to druga z postaci klinicznych „bólów krzyża”.

Chromanie neurogenne (kalectwo ruchowe) jest to upośledzenie zdolności chodzenia, aż do całkowitej jej utraty. To poważne ograniczenie mobilności (ruchomości) człowieka. Chromanie neurogenne to efekt tzw. stenozy (stenoza lędźwiowa) – czyli zwężenia kanału kręgowego. Zwężenie powstaje poprzez zwyrodnienie dysku i zwyrodnienie stawów międzykręgowych (osteofity), o czym pisaliśmy w naszych dwóch ostatnich wpisach.

/media/user/images/upload/Lipiec/Lipiec 2022/BK.jpg

Objawy chromania neurogennego pojawiają się dopiero kiedy Chory zaczyna iść tzn.: słabnie wtedy siła nóg, pojawiają się parestezje (drętwienia, cierpnięcia nóg), Chory zatrzymuje się, ponieważ nie może poruszać nogami (często w wywiadzie mówi nam, że ma nogi jak z gumy – nie ma władzy w nogach).

Jak sobie z tym poradzić? Przede wszystkim należy poszerzyć kanał kręgowy. W codziennym funkcjonowaniu możemy to zrobić poprzez zgięcie kręgosłupa do przodu np. w siedzeniu na ławce. Czasami też niektórzy Pacjenci kucają na chodniku i udają, że zawiązują buta, aby poprzez tą pozycje poszerzyć kanał kręgowy i przynieść sobie chwilową ulgę. Chory ze stenozą lędźwiową nie toleruje pozycji wyprostnej oraz pozycji w leżeniu na plecach – nie może długo chodzić, ale może jeździć na rowerze (wtedy nie odczuwa objawów stenozy).
Najczęściej wymagana jest operacja, która poszerza kanał kręgowy usuwając elementy, które przerosły i zawęziły kanał.

Podsumowując dość szeroki temat „bólów krzyża” warto pamiętać:

– pierwszy incydent rwy kulszowej najczęściej ustępuje samoistnie. Nawet gdy badania pokazują „duży dysk”, należy pomóc Choremu „przetrwać incydent”. Nie trzeba od razu posyłać Pacjenta do specjalisty „od kręgosłupa” (to wskazówka dla lekarzy rodzinnych).
– do lekarza specjalisty (neurolog, neurochirurg) kierujemy kiedy:

  1. Wystąpi porażenie prostowników stopy (na poziomie L4-L5 kręgosłupa), zginaczy stopy (na poziomie S1 kręgosłupa) tj. opadanie stopy tzw. bociani chód, zwieraczy (nietrzymanie moczu i kału),

  2. Chory nie radzi sobie z bólem pomimo leczenia,

  3. Chory nie ma czasu – nie chce czekać aż minie incydent, uważa, że ma zbyt częste nawroty i zbyt długo choruje
    – operacja – nie usuwa się dysku – usuwa się jądro miażdżyste (kiepsko rozżuta guma do żucia)

Oprócz standardowego badania lekarskiego (wywiad, badanie przedmiotowe, podmiotowe) wykonujemy również diagnostykę obrazową: rezonans odcinka lędźwiowo-krzyżowego (MRI) oraz rentgen odcinka lędźwiowo-krzyżowego (RTG). RTG jest istotnym badaniem i nie należy tego badania pomijać, ponieważ MRI jest robiony w pozycji odciążeniowej (w leżeniu), a RTG w pozycji stojącej, co pokazuje nam szerszy obszar patologii w odcinku lędźwiowo-krzyżowym kręgosłupa.

Zdrowo pozostańmy w ruchu!

Pozdrawiamy,
ZESPÓŁ SCM MOVEMED
www.scm-movemed.pl