Kategoria: Archiwum
Opublikowano: 2015-10-14 15:50:29 przez system

Chińczycy rozpoczynają studiowanie teologii

Goście z dalekich Chin są w gronie studentów, którzy będą zgłębiać teologię na Wydziale Teologicznym Sekcja w Tarnowie Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Na razie to dwie osoby - młoda kobieta i kapłan. Jednak chętnych do przyjazdu do Polski jest o wiele więcej.

Trudna jest sytuacja Kościoła w Chinach. Katolicy stanowią tam niecały jeden procent społeczeństwa. Wspólnoty katolickie składają się w dużej mierze z małych, właściwie rodzinnych grup, rozproszonych na dużym terenie, chociaż istnieją także miejscowości, w których procent katolików jest na tyle znaczący, że mogą funkcjonować, jak normalna parafia. Oficjalny system nie ułatwia życia katolikom. Nie można prowadzić oficjalnie działalności misyjnej, a kontakty z katolikami z zewnątrz są utrudnione. Ograniczone są także możliwości edukacji religijnej dzieci i młodzieży.

Taką sytuację Kościoła zobaczył na własne oczy tarnowski kapłan ks. dr Czesław Noworolnik. W 2008 roku jako Sekretarz Komisji Misyjnej Episkopatu Polski wraz z o. Antonim Koszorzem (SVD) był w Chinach. Od tego czasu cały czas myślał jak Kościół w Polsce mógłby wesprzeć tamtejszych katolików.

„Pamiętam do dziś, jak młodzi Chińczycy na spotkaniach indywidualnych i z różnymi grupami młodzieżowymi prosili nas – księży z Polski, by im pomóc. Byli pełni entuzjazmu i pragnęli poznawać Chrystusa i Kościół” - opowiada kapłan.

Po latach przygotowań ruszył właśnie tarnowski projekt „Made for China”, w ramach którego diecezja tarnowska chce zapraszać młodych katolików z Chin do studiowania teologii. „Wiedza zdobyta w trakcie studiów będzie dla nich dobrym przygotowaniem do aktywnego zaangażowania się w dzieła ewangelizacyjne w swoim lokalnym Kościele. W Polsce mogliby przebywać ok. pięciu, sześciu lat, a później wrócą do swojego kraju. Jako liderzy będą mogli m.in. prowadzić katechezy i wspierać działalność grup parafialnych, przekazywać wiedzę, którą zdobyli w czasie studiów” - wylicza koordynator projektu.

Joachima, która skończyła w Chinach studia, zaczęła naukową przygodę z teologią w Tarnowie.

- To przyjemność tutaj studiować. W Chinach nie mamy takiej możliwości. Jestem szczęśliwa, bardzo lubię Tarnów - powiedziała studentka z Chin.

W Tarnowie jest też kapłan – ks. Shi, który będzie się kształcił, podejmując studia licencjackie. Kiedy lepiej nauczy się polskiego weźmie też udział w kursach m.in. kierownictwa duchowego. Ponadto będzie ojcem duchownym świeckich studentów z Chin, których więcej może przybyć do Tarnowa.

Dwójka studentów intensywnie uczy się języka polskiego i angielskiego, by mogli korzystać z fachowej literatury. Młoda Chinka będzie mogła zdawać niektóre egzaminy po angielsku. Część wykładów ma już w języku polskim, ale uczestniczy też w zajęciach indywidualnych, podczas których może z wykładowcami rozmawiać po angielsku. Pomagają jej tarnowscy świeccy studenci.

Prawie 1/3 wszystkich katolików w Chinach to nowoochrzczeni. Kościół w Chinach jest więc młody i bardzo szybko się rozwija, ale brak mu doświadczenia, dlatego potrzebuje pomocy z zewnątrz.

Kolejna młoda osoba już czeka na przyjazd do Tarnowa. Została posłana przez tamtejszego biskupa, gotowe są także dokumenty. Ponadto jest jeszcze około dziewięciu zgłoszeń młodych ludzi, którzy wyrażają wolę podjęcia studiów w Polsce.

- W ramach projektu, do realizacji którego chcemy zaangażować różne instytucje naszego lokalnego Kościoła, a także misyjne organizacje polskie i międzynarodowe, musimy zapewnić studentom odpowiednie warunki materialne i mieszkaniowe. Fundusze zamierzamy pozyskiwać w ramach współpracy z instytucjami i osobami prywatnymi, zgodnie ze statutem Stowarzeyszenia Sinicum. Projekt będzie realizowany także w ścisłej współpracy z ośrodkiem China Zentrum z Sankt Augustin w Niemczech - mówi ks. Noworolnik, wiceprezes Sinicum.

Pieniądze na rozpoczęcie projektu pochodziły z datków wiernych. Taki był cel jednego z festynów misyjnych w Tylmanowej, która słynie z ofiarności misyjnej.

Szczegóły jak można pomóc w edukacji młodych Chińczyków można znaleźć na stronie Stowarzyszenia Sinicum (www.sinicum.pl). Na ten cel można przekazywać darowizny a także 1 proc. podatku z dopiskiem „Made for China”. Nie mniej ważne jest wsparcie modlitewne, o które proszą organizatorzy.

Tymczasem studenci z Chin uczestniczyli w inauguracji nowego roku akademickiego. Uroczystości odbyły 13 października w auli Wyższego Seminarium Duchownego. Na Wydziale Teologicznym Sekcja w Tarnowie Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie studiuje obecnie 270 osób. Na pierwszym roku naukę rozpoczęło 40 studentów. Większość to kandydaci do kapłaństwa. Na pierwszy rok zgłosiło się 9 osób świeckich.