Kategoria: Archiwum
Opublikowano: 2015-06-24 10:48:50 przez system

Papieskie odznaczenie dla tarnowskiej misjonarki

Tarnowska misjonarka p. Ewa Gawin, pracująca w Kamerunie, otrzymała odznaczenie Benemerenti, przyznane przez papieża Franciszka za wyjątkowe zaangażowanie w służbie Kościołowi. Medal wręczył jej biskup tarnowski Andrzej Jeż podczas spotkania z misjonarzami w Czchowie.

W kwietniu Ewa Gawin została wyróżniona złotym medalem diecezjalnym Dei Regno Servire. Misjonarka jest m.in. inicjatorką prowadzenia i wybudowania szkoły dla dzieci głuchoniemych w kameruńskiej diecezji Bertoua.

„Te medale to nie są dla mnie, tylko dla tych wszystkich, którzy pracują na misjach. Gdybym mogła po płatku z tego medalu dać misjonarzom i wszystkim, którzy pracują na zapleczu misyjnym, to bym tak zrobiła. Ponieważ nie da się tego zrobić fizycznie, daję tak wirtualnie” - dodaje.

P. Ewa Gawin obchodzi 25-lecie misyjnej posługi. Jest to życie zdecydowanie przeżywane dla drugiego człowieka – mówi ks. Krzysztof Czermak, wikariusz biskupi ds. misji. „Jej zaangażowanie to przede wszystkim bycie z dziećmi, organizowanie szkoły dla uczniów głuchoniemych i budowa nowego budynku. Będzie też tam działał internat, bo do szkoły przyjeżdżają dzieci z bardzo daleka. Na miejscu będą się uczyć, mieszkać i przeżywać formację chrześcijańską” – podkreśla ks. Czermak.
Ewa Gawin pomaga też więźniom: kupuje im leki, żywność, dostarcza produkty do wyrobu mydła oraz worki do robienia toreb. Misjonarka dociera również do ludzi najbardziej opuszczonych przez państwo i rodziny. Dzieci, młodych i dorosłych zawozi do szpitali na zabiegi operacyjne oraz kupuje dla nich protezy i kule.

Uroczystość wręczenia papieskiego odznaczenia odbyła się w diecezjalnym Domu Formacji Misyjnej im. ks. Jana Czuby w Czchowie, gdzie spotkali się byli i obecni misjonarze. W spotkaniu uczestniczyło około 20 misjonarzy z Afryki i Ameryki Południowej.Spotkanie było też świętowaniem jubileuszy: 50-lecia kapłaństwa ks. Wojciecha Macha, 25-lecia pracy misyjnej Ewy Gawin, 25-lecia pracy misyjnej ks. Bogdana Piotrowskiego i 25-lecia pracy misyjnej ks. Mariana Pazdana.

Tymczasem nie brakuje kolejnych duchownych, którzy myślą o wyjeździe. Czterech kapłanów diecezji tarnowskiej zgłosiło swą gotowość do pracy misyjnej. Zostaną oni najpierw studentami Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie. „Podjąłem decyzję, żeby zgłosić się do pracy misyjnej w Afryce, w jednym z krajów, gdzie pracują nasi misjonarze. W seminarium należałem do ogniska misyjnego, byłem na stażu misyjnym w Republice Środkowoafrykańskiej i to tak kiełkowało we mnie przez lata. W czasie mojej pracy w parafii w Łącku wracały myśli o tym, żeby wyjechać i poświęcić część mojego życia Kościołowi powszechnemu” – mówi ks. Szymon Pietryka. Choć kraje europejskie to jeszcze nie obszary misyjne, nie brakuje kandydatów, którzy również tam chcą jechać głosić Ewangelię.

Dwóch kapłanów diecezjalnych wyjedzie do pracy duszpasterskiej do Niemiec. Zostali oni posłani przez biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża.Ks. Marcin Maślanka, wikariusz parafii Ryglice powiedział, że wpływ na jego decyzję miały wizyty u ludzi podczas kolędy. „Wiele osób wyjeżdża i mówiło mi o tym, że czekają na kapłanów, którzy tam przyjechaliby z posługą. To był główny bodziec. Chciałem przyjść im z pomocą. Skoro ludzie proszą o księży, to dlaczego nie jechać?”– mówi kapłan.