Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2022-04-19 15:59:34 przez KacperGlod

Będzie moneta na 770. rocznicę lokacji Bochni? Stowarzyszenie "Cives Conscii" apeluje do Prezesa NBP

Członkowie Stowarzyszenia "Cives Conscii" chcą upamiętnienia 770. rocznicy lokacji miasta Bochnia, która będzie miała miejsce w następnym roku, poprzez wydanie monety kolekcjonerskiej. W tym celu wystosowali pismo do prof. Adama Glapińskiego, Prezesa Narodowego Banku Polskiego.

W liście do prezesa NBP, władze Stowarzyszenia podkreśliły fakt historycznej pozycji Bochni oraz kopalni soli, która jest najstarszą sztolnią wydobywającą sól kamienną w Polsce.

W związku ze zbliżającą się 770-tą rocznicą lokacji miasta Bochnia oraz w związku z faktem, że Bochnia posiada najstarszą w Polsce kopalnię soli (starszą niż kopalnia soli w Wieliczce), występujemy jako Stowarzyszenie z inicjatywą emisyjną monety kolekcjonerskiej z tematem Kopalni Soli w Bochni. Kopalnia soli w Bochni jest o blisko pół wieku starsza i znacznie głębsza od kopalni soli w Wieliczce - pisze Edyta Marszałek-Wojciechowska, Prezes Stowarzyszenia "Cives Conscii".

Moneta miałaby zostać wprowadzona do emisji w 2023 roku, w którym to odbędzie się bocheński jubileusz.

Proponujemy wprowadzenie tej monety do emisji w roku 2023, związanym z rocznicą lokacji miasta Bochnia. Uważamy, że moneta powinna być wybita w srebrze. Według nas najciekawszym motywem, który mógłby być umieszczony na monecie, jest kaplica Św. Kingi - przeczytać możemy w piśmie.

/media/user/images/upload/Kwiecien/Kwiecien 2022/CivesMoneta.png

Stowarzyszenie "Cives Conscii" jest patriotyczną organizacją społeczną stawiającą na edukację obywateli. Jednym jest wydawany miesięcznik lokalny - Niecodziennik Bocheński - który niedawno miał premierę szóstego już wydania. Więcej o inicjatywie pisaliśmy tutaj:

W Bochni powstał nowy miesięcznik - Niecodziennik Bocheński

Fot. Sebastian Mierzwa (CC BY 3.0 PL)