Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2021-11-23 20:33:57 przez Czas2012

Bocheńska kultura potrzebuje 1 mln zł

Komisja kultury przyjęła wnioski bocheńskich instytucji dotyczące powiększenia budżetów na 2022 rok. Chodzi o prawie milion złotych. Miejskie instytucje kultury zwróciły się z prośbą do burmistrza Bochni i komisji kultury o pozytywne zaopiniowanie potrzeb ośrodków i zwiększenie ich budżetów na zbliżający się rok.

Dr Anetta Stachoń, dyrektor Muzeum im. prof. Stanisława Fischera skierowała do władz miasta listę dotacji, które łącznie szacuje się na 350 tys. zł, a które pomogłyby usprawnić pracę muzeum. Na liście znajdują się:

• 200 tys. zł jako dotacja celowa na przygotowanie projektu rewitalizacji i remontu piwnic budynku głównego muzeum na cele ekspozycyjne i konferencyjne; remonty i adaptacje na cele administracyjne centrum gospodarczego oraz zagospodarowanie terenu zielonego przynależnego muzeum

• 70 tys. + 20 tys. zł na magazyn zew. przeznaczony na pozyskane z wykopalisk archeologicznych artefakty z bocheńskiego rynku, a także ich odpowiednie zabezpieczenie

• 20 tys. zł na prace konserwatorskie wybranych obiektów wykopaliskowych

• 20 tys. zł na wydarzenie kulturalne związane z wizytą prezydentów Polski i Węgier w Bochni w ramach Dni przyjaźni polsko-węgierskiej

• 20 tys. zł na częściową zmianę ekspozycji stałej

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Bochni wnioskuje natomiast o dotację w postaci 620 tys. zł na poczet adaptacji strychu budynku głównego do potrzeb rozszerzenia oddziału dla dzieci i młodzieży. Rok temu biblioteka wystąpiła z podobnym wnioskiem, starając się o niespełna pół miliona złotych, na które miasto nie znalazło funduszy w miejskim budżecie na rok 2021. Przez wzrost cen materiałów budowlanych, podwyżki płac i inflację kwota potrzebna instytucji 12 miesięcy później oceniona została na 120 tys. zł więcej.

O problemach bocheńskiej biblioteki sprzed roku:

Biblioteka stara się o remont i podwyżki płac

Decyzja dotycząca wniosków powinna być obiektem rozmów na listopadowej sesji Rady Miasta lub grudniowej sesji RM podczas której radni dyskutować będą nad budżetem Bochni na najbliższy rok.

/media/user/images/upload/Listopad/Listopad 2021/DSC_3693.JPG
Jedno z pomieszczeń w piwnicach Bocheńskiego Muzem. Po przyznaniu dotacji na prace adaptacyjne tych pomieszczeń powstałyby tu sale ekspozycyjne.

DML