Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2022-03-01 11:35:34 przez Czas2012

Bochnia pomaga – coraz więcej zbiórek. Zachowajmy jednak ostrożność! Czarnoskórzy Ukraińcy?

W Bochni trwa zbiórka rzeczy które są niezbędne dla uciekających przed wojną obywateli Ukrainy. Od kilku dni granicę przekracza coraz większa liczba osób. W ostatnią niedzielę według szacunków granice na Podkarpaciu przekroczyło 50 tys. osób. Czas na wjazd do Polski przekracza trzy doby. Sytuację utrudniają także Polacy którzy olbrzymich liczbach przyjeżdżają na granicę by odebrać swych krewnych czy znajomych.

Uchodźcy wojenni widoczni są już tłumnie w pociągach i w miastach przygranicznych. W Bochni od kilku dni trwa zbiórka odzieży, środków higienicznych i rzeczy które są konieczne dla przeżycia tym, którzy zmuszeni są do życia poza swoimi domostwami.

Dziś ruszyła zbiórka organizowana przez Stowarzyszenie Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej. Lokal gdzie gromadzone są dary od Bochnian mieści się w samym Rynku w miejscu gdzie niedawno znajdowała się apteka pod Białym Orłem.

/media/user/images/upload/Marzec/Marzec 2022/SMB.jpg

Od wczoraj punk zbiórki uruchomiło również Starostwo Powiatowe, które wczoraj informowało o szczegółach zbiórki i zasadach pomocy – czytaj TUTAJ. W zbiórkę zaangażowany jest również bocheński Hufiec, który zbierał dary w swej siedzibie w budynku przy ul. Bernardyńskiej. Bardzo dużą pomoc udało się także zgromadzić bocheńskim Morsom. Bocheński Klub Morsa zdołał zgromadzić środki które do przewiezienia wymagały kilku busów. Ich działania można śledzić na stronie Bocheńskiego Klubu Morsa - TUTAJ:

/media/user/images/upload/Marzec/Marzec 2022/Hufiec.0.jpg
Akcja Bocheńskiego Hufca

/media/user/images/upload/Marzec/Marzec 2022/Mrsy_2.jpg
Akcja Morsów

W niedzielę 27 lutego 2022 r. przez cały dzień także druhowie z jednostek OSP z terenu powiatu bocheńskiego dostarczali sprawny sprzęt do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Bochni. Odpowiedź na apel Komendanta Głównego PSP nadbryg. Andrzeja Bartkowiaka w sprawie zbiórki sprzętu dla strażaków z Ukrainy była ogromna. Zebrano w sumie 16 palet sprzętu pożarniczego, m.in.: węże toczne, hełmy, ubrania specjalne, rękawice, obuwie specjalne, kominiarki, prądownice, torby medyczne, motopompy, agregaty prądotwórcze.
/media/user/images/upload/Marzec/Marzec 2022/Straz.jpg

Sprzęt dostarczony przez jednostki OSP oraz wygospodarowany z JRG KP PSP w Bochni został przetransportowany przez firmę „FPUH AUTOPRODUKT Andrzej Świgost” w wyznaczone miejsce, skąd następnie trafi na Ukrainę – informuje Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Bochni.

Musimy jednak pamiętać, że ludności cywilnej Ukrainy w tych tragicznych dla niej dniach należy się ludzka pomoc i każdy powinien być w nią zaangażowany w miarę swych możliwości. Nie zmienia to jednak faktu, że sytuacja wojenna nakazuje także każdemu mieć oczy szeroko otwarte na rozwijające się dynamicznie wydarzenia. Nie można zapominać, że jakkolwiek duża część Ukraińców to ofiary wojny to jednak tak masowe ruchy ludności mogą powodować dostanie się do Polski osób niepożądanych. Coraz częściej pojawiają się ostrzeżenia i zdjęcia, że wraz z uchodźcami pojawiają się czarnoskórzy ludzie nieznanego pochodzenia, najprawdopodobniej Ci, którzy jeszcze niedawno forsowali granicę z Białorusią.

Paweł Wieciech

/media/user/images/upload/Marzec/Marzec 2022/274322901_289507086586774_7824227379816314534_n.jpg

Dworzec w Przemyślu - czytaj więcej na ten temat – TUTAJ