Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2022-10-25 22:51:30 przez KacperGlod

Co z bocheńską monetą? Stowarzyszenie "Cives Conscii" odwołuje się do Adama Glapińskiego

Zakończyła się zbiórka podpisów pod petycją w sprawie zmiany decyzji prezesa NBP w sprawie emisji monety na 770. rocznicę lokacji Bochni. Stowarzyszenie “Cives Conscii” wystosowało odwołanie.

W sierpniu Stowarzyszenie Cives Conscii, które jest odpowiedzialne m.in. za organizację Bocheńskiego Festiwalu Muzyki Filmowej, otrzymało odmowną decyzję Narodowego Banku Polskiego w sprawie pomysłu emisji kolekcjonerskiej srebrnej monety z okazji 770. rocznicy lokacji miasta Bochnia. Moneta miałaby przedstawiać wizerunek Kopalni Soli w Bochni. Miesiąc później rozpoczęto zbieranie podpisów pod petycją o zmianę wyżej wymienionej decyzji. Więcej o inicjatywie pisaliśmy już wcześniej na naszym portalu:

Będzie moneta na 770. rocznicę lokacji Bochni? Stowarzyszenie "Cives Conscii" apeluje do Prezesa NBP

Będzie moneta z Kopalnią Soli w Bochni? Ruszyła zbiórka podpisów pod petycją

Podpisy zbierano zarówno drogą tradycyjną jak i elektroniczną. Podpisać można było się również podczas wrześniowych meczów Bocheńskiego Klubu Sportowego. Ostatecznie w wyniku zbiórki zebrano łącznie ok. 160 podpisów złożonych przez bocheńskich mieszkańców oraz turystów.

Inicjatywa poparta została przez szereg organizacji, stowarzyszeń i osób publicznych. Projekt poparła Rada Miasta Bochnia podczas wrześniowej sesji. Swojego poparcia udzieliło także Muzeum im. Fischera w Bochni oraz Stowarzyszenie Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej. Pomysł zyskał także aprobatę posłów Stanisława Bukowca, Władysława Kosiniaka-Kamysza i Piotra Saka. Ten ostatni zdecydował się podjąć w tej sprawie interwencję poselską.

Prezes Stowarzyszenia “Cives Conscii” Edyta Marszałek-Wojciechowska w piśmie odwoławczym argumentowała w ten sposób - Biorąc pod uwagę fakt, iż w "Planie emisji wartości kolekcjonerskich oraz monet okolicznościowych na 2023 r." czytamy, że "Plan może ulec zmianie", a także to, że na rok 2023 NBP przewiduje emisję 17 monet okolicznościowych, podczas gdy w roku 2022 plan emisji obejmował 23 monety, wnosimy o ponowne rozpatrzenie naszej inicjatywy.

/media/user/images/upload/Pazdziernik/Pazdziernik 2022/Moneta_odwolanie1.jpg
/media/user/images/upload/Pazdziernik/Pazdziernik 2022/Moneta_odwolanie2.jpg

Wniosek o reasumpcję decyzji wraz z podpisami i listami poparcia przesłany został do Prezesa Narodowego Banku Polskiego prof. Adama Glapińskiego.

Fot. Urszula Machaj