Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2022-09-07 01:34:37 przez KacperGlod

Będzie moneta z Kopalnią Soli w Bochni? Ruszyła zbiórka podpisów pod petycją

Rozpoczeła się zbiórka podpisów pod petycją o wydanie srebrnej monety NBP z okazji 770-tej rocznicy lokacji Bochni zainicjowana przez Stowarzyszenie "Cives Conscii". Podpisy pod inicjatywą zbierane są tradycyjnie i online.

W kwietniu Stowarzyszenie "Cives Conscii", które organizuje m.in. Bocheński Festiwal Muzyki Filmowej, zaapelowało do prof. Adama Glapińskiego o wydanie monety upamiętnieniającej 770. rocznicę lokacji miasta Bochnia. Moneta miałaby być związana z tematyką Kopalni Soli w Bochni będącej najstarszą sztolnią wydobywającą sól kamienną w Polsce.

Więcej o projekcie pisaliśmy niedawno:
Będzie moneta na 770. rocznicę lokacji Bochni? Stowarzyszenie "Cives Conscii" apeluje do Prezesa NBP

Odpowiedź NBP okazała się odmowna. Stowarzyszenie zdecydowało się na złożenie odwołanie, jednocześnie wcześniej chcąc uzyskać poparcie mieszkańców, samorządu oraz lokalnych instytucji dla inicjatywy. Pomysłodawcy zapowiedzieli, że w związku z tym w najbliższym czasie dostarczą do instytucji samorządowych prośbę o poparcie inicjatywy. Ponadto ruszyła także zbiórka podpisów pod petycją o zmianę decyzji NBP. Podpisy zbierane będą drogą tradycyjną, ale również można podpisać się online.

Jak możemy przeczytać w opisie petycji:

W imieniu własnym oraz członków i sympatyków Stowarzyszenia Cives Conscii, zwracam się z prośbą o poparcie inicjatywy naszego Stowarzyszenia, wystosowanej w dniu 2022- 04-14 do Prezesa Narodowego Banku Polskiego, prof. Adama Glapińskiego, w sprawie emisji monety kolekcjonerskiej z tematem Kopalni Soli w Bochni z okazji przypadającej w 2023 roku 770-tej rocznicy lokacji miasta Bochnia.

W dniu 2022-08-01 dyrektor Departamentu Emisyjno-Skarbowego, Pani Barbara Janoszek, wystosowała w imieniu NBP odpowiedź na naszą inicjatywę, z której dowiadujemy się, że „zgłoszony temat nie został włączony do” Planu emisji wartości kolekcjonerskich oraz monet okolicznościowych na 2023r..

Biorąc pod uwagę fakt, iż w Planie emisji wartości kolekcjonerskich oraz monet okolicznościowych na 2023r. czytamy, że: „Plan może ulec zmianie”, a także to, że na rok 2023 NBP przewidział emisję 17 monet okolicznościowych, podczas gdy w roku 2022 plan emisji obejmował 23 monety, uważamy, że istnieje realna szansa odwołania się od decyzji NBP. Sądzimy również, że największe szanse nasza inicjatywa będzie miała wówczas, gdy zostanie szeroko poparta przez samorząd, instytucje oraz mieszkańców Bochni.

Mając na uwadze powyższe oraz żywiąc nadzieję na wsparcie naszej inicjatywy, uprzejmie proszę o wyrażenie dla niej poparcia poprzez podpis pod niniejsza petycją.

Listy poparcia samorządu oraz instytucji bocheńszczyzny, a także podpisy poparcia mieszkańców Bochni planujemy zebrać do dnia 15.10.2022r., stąd bardzo proszę, aby wziąć ten termin pod uwagę w podejmowaniu decyzji o poparciu.

Petycję można podpisać elektronicznie poprzez formularz klikając TUTAJ!

Podpisy zbierane będą także w terenie. Planowana jest zbiórka podpisów podczas wrześniowych meczów BKS Bochnia na stadionie przy ulicy Parkowej 3 w dniach 10 oraz 24 września. Ekipa Stowarzyszenia będzie tam obecni na około godzinę przed meczami i podczas trwania spotkań, czyli 10 września od godz. 15:00, a 24 września od godziny 15:30.

Fot. Pixinio