Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2021-04-28 08:45:26 przez Czas2012

Dziecięca psychiatria w Bochni

Od początku maja w Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Bochni zacznie działać Zespół Lecznictwa Środowiskowego. Zespół zapewni opiekę psychiatryczną, psychologiczną oraz psychoterapeutyczną dla dzieci i młodzieży do 18 roku życia. Młodzi pacjenci otrzymają specjalistyczne wsparcie w ich najbliższym środowisku, co pozwoli rozpocząć działania już na samym początku pojawienia się problemów.

Zarządzone przez rząd zamknięcie szkół fatalnie, o ile nie tragicznie, odbiło się na kondycji psychofizycznej dzieci i młodzieży. Liczba uczniów u których pogorszył się tan zdrowia psychicznego drastycznie wzrósł, a duża część z nich nie radzi sobie z notorycznym siedzeniem w domu i całodniowym gapieniem się w ekran komputera. O tym jak to wygląda w praktyce przedstawialiśmy TUTAJ.

Utworzenie Zespółu Lecznictwa Środowiskowego było możliwe dzięki współpracy z Wojewódzkim Szpitalem Dziecięcym im. Św. Ludwika w Krakowie - informuje Urząd Powiatowy. Specjaliści szpitala czyli lekarze psychiatrzy, psycholodzy i psychoterapeuci będą przyjmować bezpłatnie dzieci i młodzież w siedzibie poradni przy ul. Gen. J.H. Dąbrowskiego 1 w Bochni od poniedziałku do piątku. Rejestracja będzie odbywać się w godzinach od 09.00 do 16.00 pod numerem telefonu 691 494 436, 14 612 36 91.

Opieka ta dedykowana jest dzieciom i młodzieży do 18 roku życia, które ze względu na występujące objawy i problemy w codziennym funkcjonowaniu mają trudności w korzystaniu z leczenia ambulatoryjnego.

Pacjenci zespołów leczenia środowiskowego znajdują się pod całościową opieką, obejmującą pomoc psychiatryczną, psychologiczną oraz psychoterapeutyczną. Jest to leczenie uważane przez ekspertów za najbardziej korzystne dla chorych. Podstawą leczenia środowiskowego jest wspieranie pacjentów w warunkach ich codziennego funkcjonowania.

Żyjemy w trudnych czasach. Sytuacja związania z pandemią spowodowała zwiększenie problemów emocjonalno – psychicznych szczególnie wśród dzieci i młodzieży. Dlatego powstała inicjatywa uruchomienia Zespołu Lecznictwa Środowiskowego w naszej poradni. Dzięki temu zapewnimy opiekę psychiatryczną i psychologiczną, a specjaliści pomogą w funkcjonowaniu i odnalezieniu się w niecodziennej sytuacji, a także w kryzysach i problemach rozwojowych dzieci. To będzie odciążenie dla rodziny i bliskich osób chorujących. Pełna opieka specjalistyczna pozwoli na lepsze monitorowanie stanu zdrowia, często zmniejszając liczbę koniecznych hospitalizacji – wyjaśnia Starosta Bocheński Adam Korta.