Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2023-08-17 13:51:59 przez Czas2012

Fontanna na Plantach Salinarnych – jakie zmiany?

Z czego zrezygnowano zmieniając projekt fontanny

28 lipca br., ruszyła przebudowa i remont bocheńskich Plant Salinarnych. 28 czerwca burmistrz miasta, Stefan Kolawiński, zamontował tablicę informującą o rozpoczynających się wówczas pracach. Jednym z elementów przebudowy jest plac zabaw, który znajdował się na miejscu dawnego stawu salinarnego. W jego miejsce miała wrócić fontanna.

Sam pomysł nie budził kontrowersji. Problem zaczął się kiedy okazało się, że fontanna ma być, już drugą w mieście po tej na Rynku, fontanną multimedialną. Multimedialna fontanna miała wyświetlać obrazy na tzw. „ścianie wodnej”, a obrazom miał towarzyszyć dźwięk z głośników. Pomysł zaczerpnięty z wielu już tego typu rozwiązań w Polsce i nie tylko.

Z takim pomysłem na fontannę nie zgodziło się jednak wielu mieszkańców. Protestowało m.in. Stowarzyszenie Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej, które było przeciwne umieszczeniu na Plantach multimedialnych elementów. Główny powód to pomnik legionistów, który stoi tuż obok i gdzie mają miejsce rocznicowe i państwowe uroczystości. Inni argumentowali, że jedna dźwiękowa fontanna już wystarczy, a do parku dobrze byłoby zrobić coś bardziej gustownego, a nie zabawkę dla dzieci.

Projekt rewitalizacji ogólnie spotkał się z masowym oprotestowaniem. Świadczył o tym List Otwarty Mieszkańców i Społecznych Organizacji w sprawie ochrony dziedzictwa przyrodniczego i postulowanych zmian w projekcie rewaloryzacji Plant Salinarnych. Czytaj więcej TUTAJ

Ostatecznie władze miasta uwzględniły zmiany we wcześniej planowanej rewitalizacji Plant. Zmianom uległ także projekt fontanny. Jak się zmienił?

Fontanna wizualnie będzie wyglądać tak samo jak w pierwotnym planie. To z czego zrezygnowano - jak poinformował nas Urząd Miasta - to efekty dźwiękowe i głośniki. Ich nie będzie. Nie będzie także wyświetlania multimedialnych obrazów i ekranu wodnego. Zmieniono liczbę dysz kolumnowych i zmieniono ich rozstawienie. To co pozostało jednak to podświetlenie niecki fontanny reflektorami typu LED RGB.

Taka zmiana w projekcie fontanny zmniejszyła również koszty. Pierwotny koszt fontanny multimedialnej to 2 350 650 zł. Po zmianie to 1 543 650 zł brutto.

Pozwoliło to, według kosztorysów inwestorskich i zmian projektowych (technologia fontanny i roboty konstrukcyjno-budowlane) na zmniejszenie kosztów o około 807 000 zł brutto.

Wykonawcą zadania pn. Rewaloryzacja zabytkowych Plant Salinarnych w Bochni, w tym i fontanny, jest firma Krisbud sp. z o. o. z Trzebini.

Termin wykonania inwestycji przewidziano na wrzesień 2024r.

Fontanny multimedialne, podobnie zresztą jak tężnie, to bardzo popularne ostatnio inwestycje w miastach w Polsce. Powstają jak grzyby po deszczu i nie tylko dają zarobić wykonawcom tych projektów ale są i gotowym pomysłem dla samorządowców by uatrakcyjnić przebudowy i rewitalizacje parków czy centra miast. Fontanny, mniejsze czy większe, działają już w bardzo dużej liczbie na rynkach dużych miast jak i małych miasteczek. Te najbardziej okazałe to Wrocław, Warszawa, Rzeszów, Lublin, Bydgoszcz, Toruń, Łódź czy Szczecin. Więcej na: https://fontanna-multimedialna.pl/

Zabytkowy i historyczny Park Salinarny w Bochni prosiłby się jednak o projekt bardziej tradycyjny. Nie chodzi oczywiście o fontannę w stylu di Trevi jak w Rzymie, choć nikt chyba by się nie obraził, jeśli któryś z artystów-rzeźbiarzy stworzyłby podobnej klasy dzieło. Ale można i skorzystać z projektów skromniejszych takich jak np. te z zakopiańskich Kuźnic, Bielska Białej, zamku Książ czy tarnowskiego parku. Podobne klasyczne przykłady rozwiązań można mnożyć.

Paweł Wieciech

Cztaj także:

Jakie będą zmiany w rewitalizacji Plant Salinarnych? Radni debatowali nad zwiekszeniem budżetu.

Planty będą bardziej przyjazne dla mieszkańców

Ruszyła przebudowa i remont Plant Salinarnych