Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2021-08-23 10:45:32 przez Czas2012

Krytycznie o „Polskim Ładzie” - apel bocheńskich przedsiębiorców

Z inicjatywy posła na Sejm RP – Stanisława Bukowca miało miejsce spotkanie kilkunastu bocheńskich przedsiębiorców, którzy dyskutowali o przyszłości swoich firm, w związku z proponowanymi zapisami podatkowymi, mającymi się znaleźć się w rządowym programie „Polski Ład”. Przedsiębiorcy reprezentowali małe, średnie i duże firmy, funkcjonujące w różnych branżach.

Zebranie, w którym uczestniczyli zarówno przedstawiciele firm zrzeszonych w Cechu Rzemiosł Różnych, jak i Bocheńskim Związku Pracodawców miało charakter konsultacyjny. W dyskusji odniesiono się zarówno do obecnych problemów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, jak choćby: wysokie koszty pracownicze, czy też często zmieniające się i coraz bardziej zawiłe przepisy, a także do niedawno opublikowanego projektu ustawy będącej częścią „Polskiego Ładu”.

Mocno w tym względzie podkreślono fakt wypracowywania obecnie przez małe i średnie przedsiębiorstwa 50% polskiego PKB. Ten wskaźnik, według szefów przybyłych na spotkanie firm, w krótkim czasie może się bardzo zmniejszyć, na czym mocno ucierpi budżet państwa. Ich zdaniem również – jeśli dojdzie do uchwalenia proponowanych zmian podatkowych, w tym wprowadzenia liczonej od dochodu 9% stawki zdrowotnej, bez możliwości jej odliczenia od podatku, wielu z nich będzie zmuszonych do ograniczenia produkcji i co się z tym wiąże, zwolnienia części pracowników.

Innym poruszanym aspektem związanym z dodatkowymi obciążeniami finansowymi zaproponowanymi przez rząd jest utrata konkurencyjności głównie na rynkach europejskich, gdyż proponowane zmiany przełożą się na ostateczną cenę towaru. Znacząco zahamowane zostanie także wprowadzanie do produkcji elementów innowacyjnych technologii.

– Przedsiębiorcy bardzo krytycznie oceniają zapisy w „Polskim Ładzie”. Zauważają, że proponowane zapisy uderzają przede wszystkim w polskie firmy, mogą doprowadzić do trudnej sytuacji gospodarczej, a co za tym idzie – przyczynić się do jeszcze większej inflacji i drożyzny towarów i usług – podsumowuje spotkanie poseł Stanisław Bukowiec.

Efektem spotkania było wypracowanie skierowanego do Premiera Mateusza Morawieckiego apelu, zgłoszonego przez Bocheński Związek Pracodawców. Czytamy w nim:

„Jako osoby prowadzące działalność gospodarczą z niepokojem przyglądamy się procesowi legislacyjnemu przy tworzeniu zmian podatkowych, które według zapowiedzi mają wejść z początkiem 2022 roku w ramach tzw. Polskiego Ładu.

Nasza uwaga skupiona jest szczególnie na skutkach finansowych, jakie w/w zmiany spowodują dla budżetów naszych przedsiębiorstw. Obawiamy się wzrostu kosztów usług oraz produkcji, co negatywnie przełoży się na ceny w okresie zwiększonej inflacji. Większość z nas na co dzień zatrudnia osoby, których utrzymanie w naszych firmach będzie coraz trudniejsze – co niekorzystnie wpłynie na rynek pracy.
Nasza obawa wiąże się również ze skomplikowaniem prawa wraz z wprowadzanymi przepisami. Zasady fiskalne oraz te dotyczące prowadzenia działalności gospodarczej w naszej ocenie powinny być jasne, przejrzyste i stabilne.

Niepokoi nas również możliwa zmiana faktycznego udziału samorządów w podatku PIT, z którego często tworzona jest dla nas infrastruktura i możliwości inwestycyjne. Samorządy mogą być zmuszone szukać pieniędzy w kieszeniach przedsiębiorców poprzez niekorzystne zmiany w lokalnych podatkach.

Uważamy jednocześnie, że po okresie utrudnień w prowadzeniu działalności gospodarczej spowodowanych pandemią, potrzeba nowych impulsów i ułatwień, które poprawią naszą sytuację a pracownikom dadzą stabilność zatrudnienia. Przedsiębiorcom potrzebna jest zwiększona swoboda inwestowania, która będzie prawdziwym impulsem w poprawie sytuacji gospodarczej Polski.
Wszystkie działające w Polsce przedsiębiorstwa powinny mieć równe prawa prowadzenia działalności bez względu na pochodzenie kapitału, a także uczciwie płacić podatki i inne daniny w podobnej wysokości.”

Dokument przyjęto jednogłośnie i przekazano na ręce posła Stanisława Bukowca, który zobowiązał się przekazać go w formie interpelacji zarówno do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, jak i przedstawić podczas prac nad założeniami „Polskiego Ładu” przez sejmową Komisję Finansów Publicznych.

/media/user/images/upload/Sierpien/Sierpien 2021/4.jpg

Informacja prasowa

Czytaj także: Marsz Wolności przeciwko segregacji sanitarnej i komunizacji życia

/media/user/images/upload/Sierpien/Sierpien 2021/3602.jpg

Zobacz TUTAJ