Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2020-02-29 19:05:00 przez Czas2012

Rocznica Lokacji Miasta - spotkanie w Kopalni Soli

Około dwustu osób uczestniczyło w corocznej uroczystości obchodów Rocznicy Lokacji Miasta. Uroczystość miała miejsce w czwartek 27 lutego w Komorze Ważyn w Bocheńskiej Kopalni Soli.

767 Rocznica Lokacji Miasta dokonana przez księcia krakowsko-sandomierskiego Bolesława V Wstydliwego jest co roczną okazją do przypomnienia tamtego wydarzenia, które spowodowało dynamiczny rozwój Bochni – jednego z najstarszych miast w Małopolsce. Jest to także okazja do podsumowania roku. W podziemiach Kopalni Soli w Bochni zebrali się lokalni samorządowcy, dyrektorzy i kierownicy placówek samorządowych i jednostek miejskich, dyrektorzy szkół i przedszkoli, przedstawiciele instytucji państwowych, ośrodków kultury, przedstawiciele przedsiębiorstw, środowisk kombatanckich, służb mundurowych, organizacji pozarządowych, proboszczowie bocheńskich parafii, wójtowie bocheńskich gmin i wielu zaproszonych gości by wspólnie uczcić akt nadania osadzie bocheńskiej praw miejskich, co miało miejsce w Korczynie w 1253 roku. Oficjalna cześć uroczystości wypełniona była przemówieniami które wygłosili burmistrz miasta Stefan Kolawiński, poseł na Sejm RP Stanisław Bukowiec, wicestarosta bocheński Ryszard Drożdżak czy radny sejmiku województwa małopolskiego Piotr Dziurdzia. Były także okolicznościowe życzenia i gratulacje.

Burmistrz miasta Stefan Kolawiński zaczął swoje przemówienie od wspomnienia nie tak dawno odbytych wyborów samorządowych, wyborów do europarlamentu oraz do sejmu i senatu.

Jak co roku chciałbym także dokonać krótkiego podsumowania ubiegłego, 2019-tego roku. Obfitował on w wiele wydarzeń. Jeszcze nie umilkły echa wyjątkowo dynamicznej kampanii i wyborów samorządowych w roku 2018-tym, a już na wiosnę 2019-tego roku dokonywaliśmy wyboru europarlamentarzystów, a jesienią posłów i senatorów. W nastawionej w większości prawicowo Bochni, zdecydowanie zwyciężyli kandydaci Zjednoczonej Prawicy pod sztandarem Prawa i Sprawiedliwości. Po 18-tu latach przerwy mamy posła z Bochni, Pana Stanisława Bukowca, któremu przy tej okazji jeszcze raz gratuluję!

Burmistrz podziękował także za współpracę samorządom różnych szczebli:
Polityka prowadzona na szczeblu centralnym, ma także niewątpliwy wpływ na politykę lokalną. Muszę stwierdzić, że tu w Bochni pomimo licznych sporów i różnic zdań, potrafimy razem prowadzić działania. Niebagatelna jest tu także pomoc zarówno Wojewody Małopolskiego, jak Zarządu Województwa Małopolskiego i naszego bocheńskiego starosty. Chciałbym zaznaczyć, że również współpraca z Wójtem Gminy Bochnia i włodarzami gmin ościennych przebiega w harmonijny sposób, z obopólnym zrozumieniem potrzeb, interesów i ograniczeń.

W przemówieniu nie zabrakło także głównego wątku czyli podsumowania inwestycji:
Pozwólcie, że przypomnę największe przedsięwzięcia jakie zostały podjęte w roku ubiegłym, a których realizacja nie byłaby możliwa bez dobrej współpracy. Zaangażowanie środków na różne inwestycje wyniosło ponad 25 milionów złotych. Rozpoczęliśmy sztandarową dla naszego Miasta Inwestycję – Rewitalizację Śródmieścia, której pierwsze efekty są już widoczne. Zakończona została potężna inwestycja budowy Tężni Solankowej wraz z kompleksem boisk i infrastrukturą, która oprócz niewątpliwych walorów zdrowotnych, będzie z pewnością stanowić potężny magnes przyciągający turystów. Przeprowadziliśmy stabilizację osuwisk, remonty i przebudowę wielu dróg chodników m.in. II etap tzw. KN-2 (mamy dokumentację na etap III), ul. Górskiej, Polnej, Sądeckiej, Podedworze, Chodenickiej i wielu innych. Prowadzimy też działania proekologiczne takie jak dopłaty do wymiany kotłów, nasadzenia ochronne, pielęgnacja zieleni. Działań prowadzonych przez miasto jest wiele nie sposób ich wymienić w kilka minut. Te znajdą się w przygotowywanym raporcie o stanie Gminy. Przed nami kolejne ważne inwestycje wśród których wymienię tylko: działania rewitalizacyjne, budowę łącznika autostradowego oraz dokończenie KN-2 na które jeszcze w ubiegłym roku złożyliśmy wniosek o dofinansowanie. Już teraz wiemy, że znalazł się on na liście projektów przeznaczonych do wsparcia finansowego.

Uroczystość rocznicy lokacji miasta jest także okazją do wręczenia wyróżnienia Boleslaus Dux Fundator dla wybitnych postaci zasłużonych. W tym roku wyróżnienie otrzymał Zbigniew Rachwał – prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Bochni - Czytaj TUTAJ.

W części artystycznej zebrani na spotkaniu goście mogli wysłuchać koncertu w wykonaniu Górniczej Orkiestry Kopalni Soli Bochnia, która w tym roku świętuje jubileusz 140-lecia swojego istnienia.
pw