Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2018-05-26 00:07:56 przez system

Znamy laureatów Bene Meritus

W piątkowy wieczór sale wiśnickiego zamku wypełniły się gośćmi zaproszonymi na tegoroczną galę rozdania nagrody "Bene Meritus dla Powiatu Bocheńskiego". To nagroda przyznawana przez Kapitułę powołaną przez Radę Powiatu by w sposób szczególny wyróżnić osoby, instytucje i stowarzyszenia, które w ostatnim czasie przyczyniły się znacząco na rzecz rozwoju i promocji Powiatu Bocheńskiego.

Zanim poznaliśmy tegorocznych wyróżnionych o pracy na rzecz innych, w tym przypadku niepełnosprawnych, opowiadał ks. Isakowicz-Zaleski opiekun niepełnosprawnych, współzałożyciel i prezes Fundacji im. Brata Alberta.

Po wielu ciekawych słowach podczas głównej części uroczystości nagrody powędrowały w ręce aż trzech osób. Pierwszą wyróżnioną była Halina Mucha – prezes bocheńskiego stowarzyszenia Civitas Christiana. Celem Stowarzyszenia jest kształtowanie rzeczywistości polskiej w oparciu o chrześcijańską koncepcję człowieka i świata, ujętą w nauczaniu Kościoła rzymskokatolickiego oraz zgodnie z polską tradycją narodową, co pani Halina Mucha czyni od lat.

Drugą wyróżnioną osobą był ks. prałat Jan Nowakowski, wieloletni proboszcz parafii św. Pawła w Bochni. Ksiądz prałat z Bochnią związany jest od lat. Początkowo w parafii pw. św. Mikołaja Biskupa w Bochni, między innymi pełnił posługę kapelana w miejscowym szpitalu. Od roku 1981 prowadził budowę nowego kościoła w Bochni. W 1984 roku został mianowany pierwszym proboszczem nowo utworzonej parafii przy powstającym kościele pw. św. Pawła Apostoła. Od roku 1998 pełni funkcję dziekana dekanatu Bochnia Zachód. W 2001 roku ks. Jan Nowakowski został mianowany Kanonikiem Honorowym Kapituły Katedralnej w Tarnowie. Decyzją Ojca Świętego Benedykta XVI – 24 kwietnia 2010 roku – zostaje włączony do Familii Papieskiej, otrzymując tytuł Kapelana Jego Świątobliwości. Ponadto od 2009 roku jest Honorowym Ambasadorem Królewsko-Górniczego Miasta Bochni.

Trzecim wyróżnionym został wieloletni komendant Straży Pożarnej st. bryg. mgr inż. Krzysztof Kokoszka, który po 15 latach zakończył czynną i zasłużoną służbę i przeszedł na emerytalne. To za jego urzędowania oddano nową siedzibę Komendy Powiatowej PSP w Bochni.

Z tekstami uzasadnień do przyznanych wyróżnień można się zapoznać TUTAJ

Uroczystość zakończył recital Grażyny Łobaszewskiej.