Kategoria: Edukacja
Opublikowano: 2021-03-05 12:04:24 przez Czas2012

Mechanik: wyższy awans i nowe możliwości

Przebrzmiały już echa rankingu szkół przygotowanego przez redakcję czasopisma Perspektywy i publikowanego corocznie w styczniu. Bocheńskie technika znalazły się w rankingu na znacznie wyższych lokatach niż w latach poprzednich. Najwyżej, bo na 64 miejscu w Polsce sklasyfikowano Technikum Nr 1 z ZS Nr 1 w Bochni. Okazało się jednak, że nie jest to miejsce ostateczne.

Kapituła rankingu nie uwzględniła bowiem osiągnięć uczniów tej szkoły w olimpiadach. Ostatecznie, po korekcie Technikum Nr 1 zajęło 46 miejsce w Polsce (8 w Małopolsce). O wynikach bocheńskich szkoł czytaj TUTAJ

Dziś, ta największa w powiecie szkoła sprawia wrażenie opustoszałej, ale to tylko pozory. Po zakończeniu egzaminów zawodowych sesji zimowej i maturach próbnych każdego dnia grupy uczniów odbywają zajęcia praktyczne w trybie stacjonarnym. Pozostali uczniowie uczą się zdalnie, a pracownicy szkoły wykorzystują wolne sale do wykonania drobnych napraw i remontów. Aktualnie trwa też montaż rolet okiennych w salach. Rolety, które sfinansowała Rada Rodziców złagodzą dokuczliwość ostrego światła słonecznego w salach lekcyjnych.
Warunki kształcenia uczniów poprawią się także za sprawą podpisanych przez szkołę umów z krakowską Wyższą Szkołą Ekonomiczno - Informatyczną oraz PKP Inter City oraz innych działań. Jeszcze w grudniu zawarto porozumienie z PKP IC – znanym polskim przewoźnikiem kolejowym. Umożliwia ono fundowanie przez firmę atrakcyjnego finansowo stypendium dla uczniów ZS Nr 1 zdobywającym wiedzę w zawodach technik elektryk i technik mechanik oraz daje gwarancje zatrudnienia absolwentom szkoły.

Z uczelnią zawarto porozumienie w sprawie objęcia patronatem informatyków z klas trzecich oraz prowadzenia dla zainteresowanych uczniów zajęć z programowania. Porozumienie zapewnia też ulgi finansowe dla uczniów podejmujących studia na tej uczelni oraz dla nauczycieli podejmujących tam studia podyplomowe.

Szkoła uruchomi również nowy kierunek kształcenia – technik programista. Uzyskała już akceptację władz powiatu i wymagane pozytywne opinie pracodawców oraz Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy dla rozpoczęcia tego kierunku od nowego roku. Jest to nowoczesny zawód, zbliżony do zawodu technik informatyk i podobnie jak on cieszący się na rynku pracy dużym zainteresowaniem i atrakcyjnym uposażeniem.

To nie koniec dobrych wiadomości. Uczniowie podejmujący w przyszłości naukę w „Mechaniku" mają także duże szanse wyjazdu na zagraniczne staże. Kilka dni temu ZS Nr 1 uzyskał akredytację programu ERASMUS +. Uczęszczający do klas trzecich technikum z takiej możliwości skorzystają już w tym roku, bo na maj zaplanowano dla nich staż w Grecji.

Zobacz także:

Jubileuszowe Spotkanie Pokoleń w Mechaniku

/media/user/images/upload/Marzec/Marzec 2021/Mechanik.jpg

Info:

Powiat Bocheński