Kategoria: Edukacja
Opublikowano: 2021-01-28 16:12:41 przez Czas2012

Wyniki bocheńskich szkół – dwa technika ze złotą tarczą

Ranking szkół według Perspektyw

W środę (27 stycznia) portal Perspektywy opublikował coroczny ranking najlepszych szkół średnich w Polsce. Ranking dotyczy zarówno liceów jak i techników i jest jednym z najważniejszych rankingów w kraju pokazujących jakość kształcenia.

W tegorocznym Rankingu wzięto pod uwagę dane 2186 liceów ogólnokształcących i 1743 techników, które spełniły tzw. kryterium wejścia, tzn. maturę w czerwcu 2020 r. zdawało w nich minimum 12 maturzystów, a wyniki średnie z języka polskiego i matematyki zdawanych obowiązkowo były nie niższe niż 0,75 średniej krajowej – podaje strona Perspektyw. W rankingu jednak uwzględniono 1000 liceów i 500 techników.

Jak wypadły szkoły w Bochni?
Na szczególną uwagę i duże wyrazy uznania należy wynik popularnego „Mechanika” czyli Technikum Zespołu Szkół Nr 1 w Bochni im. Stanisława Staszica przy ul. Windakiewicza 23. W tegorocznym rankingu, w którym wzięto pod uwagę 500 szkół technicznych z całego kraju, bocheński „Mechanik” zajął bardzo dobre 64 miejsce na równi z technikum z Jaworzna. Nieznacznie bocheńską szkołę wyprzedziło technikum z pobliskiej Wieliczki (60 miejsce). Najlepsze okazało się Technikum Mechatroniczne nr 1 z Warszawy, a na drugim miejscu Technikum nr 7 z Nowego Sącza.

W przypadku Zespołu Szkół Nr 1 w Bochni tegoroczny wynik jest sporym awansem, na który zapracowali ubiegłoroczni maturzyści wraz z kadrą nauczycielską. Awans dał szkole miejsce wśród stu techników wyróżnionych złotą tarczą. W ubiegłym roku ZS1 w Bochni plasował się na miejscu 160 i dzierżył tytuł srebrnego technikum.

Ale nie tylko uczniowie i kadra ZS1 może się pochwalić złotym wynikiem. Wśród 100 techników ze złotą tarczą znalazł się również Zespół Szkół Nr 3 w Bochni – „Ekonomik”. Zeszłoroczne wyniki szkoły spowodowały, że od „Mechanika” dzieli szkołę tylko 20 miejsc i w tegorocznym rankingu placówka znalazła się na 86 pozycji. Jest to jeszcze większy awans, gdyż w zeszłorocznej edycji Perspektyw ZS Nr 3 w Bochni był na pozycji 215.

Takie wysokie wyniki w skali całego kraju świadczą o bardzo dobrych wynikach zeszłorocznych maturzystów ale i nauczycielach, którzy pomogli młodzieży w ich osiągnięciu.

W skali Małopolski „Mechanik” zapewnił sobie w tym roku 11 miejsce wśród 111 techników branych pod uwagę w naszym województwie i wraz z ZS Nr 3 (miejsce 16) szkoły te zdołały zmieścić się wśród szkół ze złotą tarczą.

Jak wypadły bocheńskie licea?
Większa konkurencja miała miejsce wśród liceów ogólnokształcących, których w zaprezentowanym rankingu pojawiło się 1000. Tu najwyżej uplasowali się zeszłoroczni maturzyści I Liceum Ogólnokształcącego w Bochni im. Króla Kazimierza Wielkiego ze srebrnym wynikiem na miejscu 387. Wśród grona wyróżnionych srebrną tarczą znajduje się również Liceum Ogólnokształcące nr IV w Zespole Szkół Nr 1 w Bochni. Wynik to 566 miejsce.

Najlepszym Liceum w kraju okazało się XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie, a najbliżej nas V LO im. Augusta Witkowskiego w Krakowie (miejsce IV).

Wśród małopolskich liceów bocheńskie I LO dzierży w tym roku miejsce 33, natomiast IV LO przy ZS Nr 1 miejsce 56 na 115 liceów. Szkołami z najlepszymi wynikami za poprzedni rok szkolny zostały w Małopolsce: V LO im. Augusta Witkowskiego w Krakowie i Technikum nr 7 (ZSE-M) w Nowym Sączu.

Ogółem w Bochni funkcjonują bardzo dobre szkoły oraz młodzież, która w pewnej części, potrafi wybić się na poziom ponadprzeciętny powodując, że corocznie w krajowych rankingach bocheńskie wyniki edukacyjne pozwalają na przypięcie sobie złotej czy srebrnej tarczy w skali całej Polski.

Paweł Wieciech

Szczegółowy ranking TUTAJ

Zeszłoroczne studniówki:
I LO
ZS NR1
ZS NR2
ZS NR3