Kategoria: Edukacja
Opublikowano: 2020-05-27 11:51:27 przez Czas2012

Mechatronik – nowy kierunek w Mechaniku

Wszyscy ósmoklasiści, którzy biorą pod uwagę naukę w Zespole Szkół Nr 1, czyli w popularnym Mechaniku, korzystając z szerokiego wachlarza kierunków zarówno zawodowych, technicznych czy licealnych jaki oferuje szkoła, będą mogli w tym roku wybrać jeszcze jeden. W ostatnim tygodniu, po uzyskaniu pozytywnej opinii Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy w Krakowie, Zarząd Powiatu podjął uchwałę o utworzeniu w tej szkole nowego kierunku kształcenia. Od 1 września br. w Technikum Nr 1 wchodzącym w skład „Mechanika’ uczniowie będą mogli kształcić się w zawodzie - technik mechatronik.

Czym jest ten zawód? To nowoczesny i wymagający kierunek. Mechatronika łączy w sobie bowiem zagadnienia mechaniki, elektroniki i automatyki, ale także informatyki, inżynierii materiałowej i innych dziedzin. Układy wykorzystujące rozwiązania z zakresu mechatroniki stanowią podstawę nowoczesnych rozwiązań technologicznych w przemyśle, zwłaszcza układów automatyki, motoryzacji, organizacji ruchu drogowego, usługach i innych dziedzinach. Obserwuje się stały wzrost zastosowania mechatroniki w różnych branżach oraz zapotrzebowania na specjalistów w tym zawodzie. Znajdują oni zatrudnienie w energetyce, medycynie, przemyśle lotniczym, samochodowym, budownictwie, i wielu innych branżach związanych z programowaniem, obsługą i kontrolą techniczną robotów przemysłowych oraz linii produkcyjnych i montażowych oraz sterowaniu układów. Na bocheńskim rynku pracy w branży tej działają już, między innymi, firmy ABJ i od niedawna japońska firma Mabuchi Motor Poland.

/media/user/images/upload/Maj/Maj 2020/ulotkaZS1_Bochnia.jpgW tegorocznej ofercie Zespołu Szkół Nr 1 absolwenci szkół podstawowych mają więc do wyboru 7 zawodów w technikum (technik elektryk, technik grafiki i poligrafii cyfrowej, technik informatyk, technik logistyk, technik mechanik oraz technik mechatronik), 3 kierunki w liceum ogólnokształcącym (matematyczny, językowy i menedżerski) oraz 8 zawodów w branżowej szkole z możliwością zajęciami praktycznymi w warsztatach szkolnych (elektryk, elektromechanik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających, ślusarz) lub z praktyką w zakładach ( fryzjer, elektromechanik i blacharz samochodowy). Więcej szczegółów można znaleźć na stronie szkoły - zobacz TUTAJ

pw/ZS1 w Bochni

Tak wyglądał Dzień otwarty w Zespole Szkół nr 1 w zeszłym roku - zobacz TUTAJ

Studniówka Mechanika - zobacz TUTAJ