Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2023-03-17 18:13:27 przez KacperGlod

Chcesz lepiej poznać bocheńskie dzieje? Nowa publikacja już dostępna

Można już nabyć szeroko promowaną książkę Janusza Paproty „Bochnia i Ziemia Bocheńska. Podróż przez dzieje”. Wczoraj w bocheńskim muzeum odbyło się spotkanie z autorem oraz promocja nowej publikacji.

Spotkanie wzbudziło bardzo duże zainteresowanie. Nie często się zdarza by sala spotkań w bocheńskim muzeum wypełniona była prawie do ostatniego miejsca. Publikacja wyszła więc naprzeciw oczekiwaniom i zainteresowaniom lokalną historią i dziejami przodków wielu mieszkańców Bochni. Książka wzbudziła zainteresowanie także faktem, że od długiego czasu na rynku nie ukazała się tak obszerna publikacja na temat lokalnej przeszłości. Od ostatniego obszerniejszego wydania „Przewodnika po Mieście” - Jana Flaszy, minęło 18 lat. Przewodnik Jana Flaszy koncentrował się jednak na samym mieście. Wcześniej w 1980 roku, 43 lata temu, ukazała się pokaźnych rozmiarów historyczna praca naukowa Feliksa Kiryka i Zygmunta Ruty: "Bochnia – dzieje miasta i regionu". Dzieło Janusza Paproty jest więc pierwszym od ponad 40 lat tak bogatym kompendium wiedzy o historii Bochni i całego powiatu.

Publikacja nie ma charakteru monografii, ani nie jest typową pracą naukową. Wydawcy postanowili tym razem stworzyć książkę poświęconą dziejom bocheńszczyzny ale nie w formie trudnego, mało przystępnego dzieła naukowego. Jest to wydanie popularnonaukowe, które łatwiej się czyta i tym samym przeznaczone jest dla szerokiego grona odbiorców. Dodatkowo jest bogato ilustrowane. Zawartość książki to subiektywny wybór tematyki autora, który opowiada historię bocheńszczyzny od pradziejów. Książka ma 40 artykułów, około 80 ciekawostek przedstawianych na marginesach stron, oś czasu z około 250 datami oraz prawie 500 ilustracji.

Na spotkaniu obecni byli przedstawiciele władz miasta i powiatu, m.in. Starosta Bocheński Adam Korta, poseł Stanisław Bukowiec, wiceburmistrz Gustaw Korta, a także przedstawiciele lokalnych instytucji kultury oraz organizacji, firm i jednostek samorządu sponsorujących wydawnictwo.

W promocji licznie uczestniczyli nauczyciele szkół średnich i podstawowych, a także uczniowie (w tym uczniowie samego Autora), pracownicy Kopalni Soli Bochnia, członkowie Stowarzyszenia Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej oraz pozostali mieszkańcy naszego miasta i regionu zainteresowani nową książką.

O tym jak powstawała książka opowiadali sami wydawcy państwo Anita i Paweł Bielakowie z Wydawnictwa ”Regis”, którzy byli pomysłodawcami powstania tego dzieła. O pracy poświęconej pisaniu tekstów, zbieraniu materiałów, o kulisach, trudnościach, a także o niektórych wątkach historycznych i ciekawostkach zawartych w książce opowiadał sam autor.

PW

Książkę można kupić m.in. w Muzuem oraz na stronie www.wydawnictwo-regis.pl

Zobacz też:

Dwie publikacje na 770 lat Bochni