Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2018-10-13 01:15:40 przez system

Herbert recytowany na Uzborni

W związku z ogłoszeniem roku 2018 Rokiem Zbigniewa Herberta, w słoneczne, przedpołudnie, 10 października o godzinie 11.00 w Parku Rodzinnym Uzbornia, odbyło się głośne czytanie poezji autora „Struny Światła”.

Wydarzenie zorganizowane zostało przez nauczycieli bibliotekarzy Zespołu Szkół Nr 1 przy współudziale Miejskiego Domu Kultury, Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej, Zespołu Szkół Nr 2, Zespołu Szkół Nr 3, I Liceum Ogólnokształcącego oraz II Liceum Ogólnokształcącego.

Jak pisał biograf Herberta Andrzej Franaszek – „Herbert widział świat lepiej niż większość z nas i zdecydowanie lepiej niż większość z nas o nim opowiadał”, dlatego spotkanie z jego poezją stało się dla młodych ludzi okazją by zatrzymać się na chwilę, pobudzić wyobraźnię

i spojrzeć na otaczający świat w inny, niecodzienny sposób. Spotkanie rozpoczęła Joanna Soczyńska - flecistka, uczennica Zespołu Szkół Nr 1, która utworem” Walc róż” w magiczny sposób wprowadziła słuchaczy w świat poezji Herberta.

Recytowane utwory były bardzo różnorodne tematycznie. Usłyszeliśmy zarówno wiersze klasyczne jak i wiersze będące komentarzem ówczesnej rzeczywistości: „Apollo i Marsjasz”, „Raport z oblężonego miasta”, „Pan od przyrody”, „Tarnina”.

Wiersze Herberta dla zaproszonej młodzieży czytali: dyrektor Miejskiego Domu Kultury- Anna Kocot-Maciuszek, dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki- Dorota Rzepka oraz przedstawiciele młodzieży bocheńskich szkół średnich:

Zespół Szkół Nr 1- Patrycja Hejmo

Zespół Szkół Nr 2- Weronika Matras

Zespół Szkół Nr 3- Natalia Słowiak, Karolina Grodzka

I Liceum Ogólnokształcące- Julia Durbas

II liceum Ogólnokształcące- Natalia Ciastoń, Aleksandra Matlęga, Natalia Chyrc.

Spotkanie poprowadził Krystian Budzyn - uczeń Zespołu Szkół Numer 1, a o jego nagłośnienie zadbał Pan Paweł Lekki z Miejskiego Domu Kultury.

Celem przedsięwzięcia była popularyzacja czytelnictwa wśród młodzieży szkół ponadgimnazjalnych oraz uwrażliwienie młodych ludzi na słowo pisane. Poezja to nie tylko zbiory wierszy zalegające na półkach ale twórczość, która kryje w sobie określony sens i emocje. Warto ją czytać, gdyż pozwala odkrywać swoje wnętrze, wyrażać uczucia oraz wzbogaca osobowość młodego człowieka – podkreślają organizatorzy.