Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2020-09-04 21:54:57 przez Czas2012

Narodowe Czytanie w sobotę o 16.30 w tężni na Plantach Salinarnych

Jak co roku, w pierwszą sobotę września w całej Polsce odbędzie się kolejna edycja akcji Narodowe Czytanie. Bocheńska odsłona odbędzie się, 5 września 2020 r. o godz. 16.30 w tężni na Plantach Salinarnych. W tym roku lekturą Narodowego Czytania będzie „Balladyna” Juliusza Słowackiego.

/media/user/images/upload/Wrzesien/wrzesien 2020/plakat_narodowe_czytanie_2020.jpgNa stronie Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy, który patronuje akcji, możemy przeczytać:

Balladyna” Juliusza Słowackiego to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.”

Organizatorzy bocheńskiej odsłony Narodowego Czytania: Starostwo Powiatowe w Bochni, Urząd Miasta Bochnia, Miejski Dom Kultury oraz Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Bochni zapraszają wszystkich mieszkańców do wzięcia udziału w tym corocznym święcie polskiej literatury. Osoby, które przyniosą własny egzemplarz czytanej w tej odsłonie książki będą mogły go oznaczyć pamiątkową pieczęcią Narodowego Czytania. Wybrane fragmenty „Balladyny” usłyszymy w interpretacji osób znanych, mieszkańców naszego miasta, młodych artystów – uczestników warsztatów teatralnych w Bibliotece oraz Teatru Artystokrackiego działającego przy Stowarzyszeniu Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej.

Jeśli aura nie będzie sprzyjać czytaniu pod gołym niebem Narodowe Czytanie odbędzie się w sali klubu Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bochni, ul. A. Mickiewicza 5.