Kategoria: Kultura
Published at: 2023-03-29 08:13:45 przez eb

Niezwykła książka „chłopaka spod Bochni”

W 2020 roku pisaliśmy o Kamilu Bachmińskim, który wydał wtedy swój podręcznik do kaligrafii zatytułowany „Mały przybornik skryby”. Było to wydawnictwo dla wszystkich, którzy chcieliby spróbować swoich sił w trudnej sztuce pięknego pisania.

Ale jak sam autor powiedział o swoim projekcie:

(...)nigdy nie opuściło mnie poczucie, że "Przybornik" jest w pewnym sensie niekompletny. (…)  Choć więc znalazła się w nim większość kaligraficznych hitów średniowiecza: uncjała, tekstura, rotunda, kursywa gotycka - dotkliwie brakowało mi w "Przyborniku" kilku innych pism, przede wszystkim bastardy. Od tamtego czasu „ewoluowałem jako kaligraf, dokonałem kilku odkryć, poszerzyłem warsztatowy repertuar. Nadszedł zatem czas na "Drugi przybornik skryby". *

Ten drugi przybornik będzie zawierał 14 wzorników średniowiecznych pism  wraz z opisami oraz instrukcjami (np. jak pisać gęsim piórem!). Niewątpliwą atrakcją obu Przyborników są unikatowe zdjęcia ze średniowiecznych ksiąg. Prawo do ich użycia kupuje autor w takich instytucjach jak np. Biblioteka Watykańska czy Brytyjskie Muzeum Narodowe.

Wydanie książki jest finansowane poprzez tzw, crowdfunding. Po prostu osoby zainteresowane projektem wpłacają pieniądze na jego realizację. W zamian otrzymują od autora owoc jego pracy. W tym wypadku "Drugi podręcznik skryby" i - nie tylko! Ze szczegółami kampanii Kamila Bachmińskiego można zapoznać się pod adresem: https://wspieram.to/przybornik2

Sam autor podręcznika wprawdzie mieszka i pracuje w Żywcu, ale jest bez wątpienia dzieckiem bocheńszczyzny. Wychował się w Cerekwi, szkołę podstawową skończył w Bogucicach. W bocheńskiej bibliotece miał kiedyś pierwszą w życiu wystawę swoich prac plastycznych. Jest absolwentem, Liceum Plastycznego w Krakowie.

PW

Czytaj także: Kamil Bachmiński i Mały Przybornik Skryby