Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2020-02-19 15:24:17 przez jj

Piotr Langer o różnych drogach współczesnej przebudowy miast górniczych

Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni zaprasza na wykład w ramach cyklu „Czwartkowych Spotkań Muzealnych”, który odbędzie się 20 lutego 2020 r. ( czwartek) o godz. 17.30.
Wkład „Autentyczność czy komercja? Różne drogi współczesnej przebudowy europejskich miast górniczych” wygłosi dr Piotr Langer.

KALENDARIUM AUTORSKIE

1950 – „Umieszczenie produkcji węgla i stali pod wspólnym zarządzaniem zmieni los regionów” (R. Schumann, minister spraw zagranicznych Francji).

1986 – na powierzchnię wyjeżdża ostatnia bryła węgla z kopalni „Zollverein” w Zagłębiu Ruhry

2005 – belgijska kopalnia „Winterslag” otwiera się dla publiczności jako „C-Mine”

2018 – „Mamy zapasy węgla na 200 lat” (A. Duda, Prezydent Polski)

???? – działalność przemysłową kończy ostatnia kopalnia węgla w Polsce … i co teraz?!

Historia europejskiego górnictwa jest z pewnością fascynująca, jednak snucie opowieści utrzymanej w nurcie historycznym wydaje się złym pomysłem. Od tego „co było wczoraj” ważniejsze jest to „co jest teraz”, a jeszcze ważniejsze – „co nastąpi jutro”. Na wspaniałej historii można przecież zbudować wspaniałą przyszłość. Historię można również odrzucić, zatracając własną tożsamość, błądząc w poszukiwaniach nowego pomysłu dla przyszłych pokoleń.

Znaczenie historycznych wartości we współczesnym rozwoju rysuje się dość wyraźnie w miastach górniczych - zwłaszcza tych, które przez całe stulecia trudniły się eksploatacją węgla kamiennego. Niektóre z takich miast z powodzeniem budują przyszłość na autentycznej historii górniczej, inne zaś zapomniały o tradycji lub celowo ją zniekształciły by osiągnąć nowy, teoretycznie lepszy cel.

„Autentyczność” i „komercja” – dwa hasła, które ścierają się w próbach tak zwanej rewitalizacji miast górniczych. Czy komercja musi oznaczać utratę autentyczności? Czy autentyczne kopalnie mogą byćwykorzystane dla komercyjnych celów? Jak przebudowywać miasta, by nie zapominać o ich przemysłowej historii a jednocześnie stwarzać pole do prężnego rozwoju w kolejnych dekadach? Odpowiedzi na te pytania nie są łatwe, ale z pewnością warto się nad nimi zastanowić.