Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2021-05-21 11:15:25 przez Czas2012

Saarlouis – jubileusz i wystawa w Tężni o mieście partnerskim

1222 kilometry dzielą Powiat Bocheński od partnerskiego Powiatu Saarlouis, a łączy 20 lat partnerskiej współpracy. Z tej okazji Starostwo Powiatowe w Bochni przygotowało wystawę prezentującą uroki tego wyjątkowego powiatu. Mieszkańcy mogą obejrzeć zdjęcia spacerując po Tężni Solankowej na Plantach Salinarnych w Bochni – informacji Starostwo Powiatowe.

Na planszach zobaczymy popularne miejsca Kraju Saary takie jak Amfiteatr w Schalbach-Hülzweiler, fortyfikacje Ravelin V, ruiny twierdzy Teufelsburg – Felsberg w Überherrn czy pokopalnianą hałdę Duhamel, na szczycie której znajduje się punkt widokowy oraz 30-metrowa stalowa konstrukcja symbolizująca istnienie w tym miejscu kopalni.

W tym roku przypada jubileusz partnerskiej współpracy z tej okazji Powiat Bocheński i Powiat Saarlouis w szczególny sposób chcą zwrócić uwagę swoich mieszkańców na oba regiony. Pogłębić ich wiedzę na temat m.in. kultury, tradycji czy dziedzictwa. Świętować ten wyjątkowy jubileusz przyjaźni i wzajemnego wsparcia przez cały rok, poprzez różne wydarzenia m.in. wspólne wydawnictwa, wystawy czy konkursy wiedzy.

Na początek tych obchodów, Wydział Promocji bocheńskiego starostwa przygotował logotyp - znak wspólnoty, który będzie towarzyszył wszystkim materiałom informującym o wydarzeniach jubileuszowych. Kolejno wydany został wspólny kalendarz, prezentujący oba regiony, w którym można znaleźć zdjęcia i informacje o danym powiecie w dwóch wersjach językowych. Kalendarz został rozdystrybuowany zarówno wśród mieszkańców Bocheńszczyny jak i kraju Saary. Oprócz wystawy znajdującej się w Tężni Solankowej, tożsama wystawa znalazła się w centrum Saarlouis, na której mieszkańcy Saarlandu będą mogli podziwiać piękno Ziemi Bocheńskiej.

Coś więcej o Powiecie Saarlouis?
Powiat Saarlouis leży w Kraju Saary, w sercu regionu Saar-Lor-Lux. Założony w roku 1816, co daje mu pozycję najstarszego powiatu w Niemczech. W swej burzliwej historii przechodził z rąk do rąk, będąc pod rządami francuskimi i pruskimi. Przez krótki czas Kraj Saary był krajem niepodległym. Mocną stroną powiatu jest bliskość natury, kultura, a także przemysł i kraje sąsiadujące – Francja i Luxemburg.
Saarland to najmniejszy land niemiecki, zarówno jeśli chodzi o powierzchnię, jak i populację. W regionie ze względu na bliskość do Francji oraz historii (region należał przez pewien czas do Francji) bardzo dużo mieszkańców mówi po francusku. Saarlandczycy są bardziej francuscy niż niemieccy w obyciu, szarmanccy i z polotem w nikłym stopniu nawiązują do schematycznego, poukładanego Niemca, co tylko nadaje niepowtarzalnego czaru tej krainie. W południowej część regionu kwitnie przemysł produkcji stali i żelaza. Największe zakłady hutnicze to: Saarstahl oraz Dillinger Hüttenwerk. Jeszcze do niedawna był to ceniony region ze względu na wydobywane surowce. Jednak po katastrofie górniczej, w 2012 roku zdecydowano o zakończeniu wydobycia niemieckiego węgla kamiennego. Obecnie najwięcej ludzi zatrudnia przemysł motoryzacyjny. To właśnie tam znajduje się Fabryka Forda, gdzie produkowane są takie modele jak Ford Focus, Ford C-Max, czy Ford Kuga. W Saarlandzie znajduje się także słynna Fabryka Czekolady LUDWIK znana z takich wyrobów jak Schogotten, Fritt, czy Triumpf.

Kombinacja wątków historycznych z nowoczesnością oraz natury z techniką nadają temu regionowi niepowtarzalny urok. Można delektować się życiem w mieście, równocześnie ciesząc się i podziwiając urokliwe pola i łąki rozciągające się tuż za rogiem.

Info: Starostwo Powiatowe