Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2021-02-01 22:12:02 przez Czas2012

Spojrzenie w wstecz – książka absolwentów Liceum Pedagogicznego w Bochni (rocznik 1965)

Ukazała się książka o nieistniejącym już w Bochni Liceum Pedagogicznym. Dokładnie jej treść to nie ściśle historia placówki ale wspomnienia jej absolwentów, którzy są współtwórcami działa. W przeważającej liczbie to byli uczniowie klasy VB, która z pomocą swojej polonistki Michaliny Pięchowej zredagowała historyczno-sentymentalną powieść zatytułowaną „Spojrzenie w wstecz”.

/media/user/images/upload/Luty/Luty 2021/DSC_8036.JPG Tematem poszczególnych rozdziałów są przywoływane przez trzydziestu absolwentów klasy VB rocznika 1965 Liceum Pedagogicznego w Bochni wydarzenia tamtych lat. Liceum Pedagogiczne funkcjonowało w Bochni w latach 1945 do 1970. Głównym profilem nauczania była pedagogika i psychologia oraz metodyka nauczania kształcąca przyszłych nauczycieli. Kierunek był nauczany w obecnym budynku Technikum Budowlanego. Członkowie założonego Stowarzyszenia napisali swoje wspomnienia z lat nauki w liceum i z życia w internacie. Na kartach książki przybliżono i przypomniano sylwetki uczniów i profesorów, a szczególnie atmosferę życia w tamtych czasach. Z perspektywy lat oceniono również rolę L.P. w krzewieniu kultury, upowszechnianiu oświaty i podnoszeniu poziomu kształcenia. Autorzy opisali również swoje losy zawodowe i życiowe po ukończeniu szkoły podkreślając własny dorobek i efektywną działalność na rzecz lokalnego środowiska. Pozycja wciąga czytelników, uruchamia wyobraźnię, przenosi w beztroskie i bezpowrotne lata - w żadnym wypadku lata dla nich niestracone.

Ludźmi którzy szczególnie zasłużyli się w długoletniej pracy w L.P. byli m.in. Władysław Luszowiecki – wieloletni dyrektor szkoły, Adam Romański – kierownik Internatu Liceum Pedagogicznego czy też wicedyrektor Władysław Soja.