Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2021-02-05 19:19:42 przez eb

Stowarzyszenie Bochniaków na YouTube

"W starym mieście...", to seria materiałów wideo, podcastów i wydarzeń, które dotyczyć będą historii Bochni i bocheńszczyzny, wpisując się w misję Stowarzyszenia Bochniaków kultywowania pamięci czasów minionych.

Materiały publikowane na kanale Stowarzynie w portalu YouTube nawiązują w swojej formie do kultowej serii "W starym kinie" prowadzonej w II połowie XX w. przez Stanisława Janickiego.

Miejsca, w których mieszkamy, przy których się spotykamy, przechodzimy przez nie praktycznie codziennie... po prostu ulice Bochni. Stąd cykl "seria uliczna", która traktować będzie o historiach związanych z nazwami bocheńskich ulic i placów.

W pierwszym odcinku autorzy zapraszają do XIX-wiecznego Ostrowa pod Bochnią, w którym mieszkali Julia i Wojciech Goczałkowscy, zasłużeni dla Polski, rozwoju ludu wiejskiego i galicyjskiej prasy drukowanej. Dziś ich nazwiskiem nazwana jest jedna z ulic na osiedlu Proszowskim.

Odcinek powstał na podstawie badań przeprowadzonych przez Janinę Kęsek, bocheńską historyk, której opracowanie życiorysu Julii Goczałkowskiej znalazło się w I tomie "Rocznika Bocheńskiego" z 1993 r.

Autorką scenariusza jest Zofia Sitko, a reżyserem i producentem projektu Maksymilian Truś. Oprawę graficzną i animacje przygotowała Olga Płaczek, zaś motyw przewodni skomponował i wykonał Jakub Staśto.

W premierowym odcinku wystąpili: Daniel Grzesik, Janina Kęsek i Klaudia Sak.
Wszystkie osoby zaangażowane w projekt, to członkowie Stowarzyszenia Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej, które od kilku lat systematycznie przyjmuje w poczet swoich członków zaangażowaną dla lokalnej społeczności młodzież, głównie skupioną wokół Teatru Artystokrackiego.

Stowarzyszenie zaprasza do oglądania oraz subskrybowania kanału! Więcej produkcji już wkrótce!

Link do pierwszego odcinka: