Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2019-02-07 19:41:40 przez system

Uczniowie z ZS nr 1 na spotkaniu z Prezydentem RP

Relacja uczestników

W dniu 17 stycznia 2019 r. grupa uczniów Zespołu Szkół Nr 1 w Bochni wzięłą udział w spotkaniu z Prezydentem RP Andrzejem Dudą w Pałacu Prezydencki w Warszawie. Spotkanie zostało zorganizowane przez Klub Jagielloński – twórców Akademii Nowoczesnego Patriotyzmu, w której od kilku lat uczniowie Mechanika odnoszą sukcesy.

Wydarzenie, w którym udział wzięli przedstawiciele 10 wytypowanych przez organizatora szkół – uczestników ANP – z całej Polski rozpoczęło się od ponad pótoragodziinnej rozmowy z Prezydentem. W jej trakcie Prezydent odpowiadal na pytania zadawane przez młodzież. Nie zabrakło trudnych pytań odnoszących się do aktualnych politycznych wydarzeń i problemów. Prezydent został między innymi poproszoy o ocenę wypełniania przez siebie funkcji głowy państwa, stosunki polsko-amerykańskie w kontekście zmienienia wiz dla Polaków chcących wyjechać do USA czy znaczenie Polski na arenie międzynarodowej.

Następnie każda ze szkół miała możliwość zrobienia zdjęcia z Prezydentem. My wykorzystaliśy ten moment również na wręczenie Pana Prezydentowi jednego egzemplarza gry Polski Piemont – naszego autorskiego pomysłu, który uzyskał wyróżnienie w zeszłorocznej edycji Akademii Nowoczesnego Patriotyzmu.

Po poczęstunku nasza grupa miała okazję porozmawiać z Szefem Gabinetu Prezydenta RP prof. Krzysztofem Szczerskim. Mieliśmy okazję posłuchać jak "od kuchni" wygląda organizacja spotkań głów państw. Ostatnim etapem wydarzenia było zwiedzanie Pałacu Prezydenckiego. W spotkaniu z Prezydentem brali udział uczniowie: Weronika Baran, Anna Bijak, Magdalena Dragan, Julia Góra, Natalia Trojan, Kacper Krakowski, Mateusz Leśniak, Kamil Malinowski, Piotr Maciejowski (klasa 3L), Dawid Kokoszka (klasa 4K), oraz opiekun nauczyciel historii Marcin Kwiatek.