Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2018-10-05 19:49:56 przez system

Wiśnicz: konferencja matejkowska

Stowarzyszenie 60+ Nowy Wiśnicz oraz Muzeum Pamiątek po Janie Matejce w Wiśniczu-Oddział Muzeum Okręgowego w Tarnowie zorganizowały w ubiegłym tygodniu (28 września) konferencję zatytułowaną “Wizja historyczna w służbie narodu w 140. rocznicę pierwszego publicznego pokazu obrazu Jana Matejki Bitwa pod Grunwaldem“.

Konferencja była zarazem jedną z form uczczenia 100 lecia Niepodległości.

O „Bitiwe pod Grunwaldem tak napisała Ewa Micke – Broniarek, kustosz Muzeum Narodowego w krakowie: „Obraz Jana Matejki, odwołujący się do określonego faktu historycznego, sam stał się podmiotem hisrtorii, a jego 140-letnie losy obfitowały w wydarzenia niezwykłe, niekiedy wręcz dramatyczne”.

Jak czytamy na stronie nowywisnicz.pl: Wydarzenie odbyło się w dwóch sesjach, z których pierwszą poprowadziła pani Maria Serafińska-Domańska, natomiast drugą pan Janusz Kozioł z Muzeum Okręgowego w Tarnowie. Wzięli w nim udział wybitni prelegenci z kraju i zagranicy, a wśród nich: mgr Michał Pilikowski z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, mgr Mateusz Chramiec z Muzeum Narodowego w Krakowie, prof. Lejła Chasjanowa z Rosyjskiej Akademii Sztuk Pięknych w Moskwie, dr Marcin Gapski z Muzeum Lubelskiego, mgr Dorota Ignatowicz-Woźniakowska z Muzeum Narodowego w Warszawie, niezależny badacz Karolina Zalewska z Warszawy, Agnieszka Opioła z Muzeum Pamiątek po Janie Matejce w Wiśniczu. Kilkugodzinną konferencję podsumował prof. dr hab. Andrzej Nowak z Instytutu Historii UJ. Podczas konferencji był wyświetlany również film “Arcydzieła Matejki uratowane” z pierwszej powojennej Kroniki Filmowej z grudnia 1944 r. Wernisaż fragmentu kopii Bitwy pod Grunwaldem autorstwa malarza i grafika z Poznania mgr Witolda Zakrzewskiego wzbudził ogromne zainteresowanie ze strony przybyłych.Ekspozycja obrazu jest dostępna na zamku wiśnickim do dnia 12.10.2018 roku w godzinach otwarcia obiektu.