Kategoria: Polska daleka i bliska - Paweł Wieciech Blog
Opublikowano: 2021-05-14 15:42:28 przez Czas2012

Fotel Pradziada, Kwoka, Małpolud - gdzie to jest?

Sudety środkowe to niezwykle ciekawy i fascynujący obszar Polski. Tym razem fotorelacja ze Szczelińca Wielkiego. To najwyższy szczyt (919 m n.p.m.) w Górach Stołowych. Należy on do Korony Gór Polski i jest jedną z największych atrakcji turystycznych Sudetów, z rezerwatem krajobrazowym i tarasami widokowymi na panoramę Sudetów.

Szczeliniec Wielki to cały kompleks skał tworzących słynny Skalny Labirynt. Na każdym kto zobaczy go po raz pierwszy zrobi spore i zdecydowane wrażenie. Jest drugim po Błędnych Skałach labiryntem tej części Sudetów. Można tu kluczyć po półkach skalnych, przeciskać się w skalnych, często stromych szczelinach i podziwiać fantazyjne, malowniczo układające się efekty erozji skał. Powierzchnia szczytu jest zwietrzała i popękana, dzięki temu tworzy różnorodne formy skalne przypominające swoim wyglądem ludzi lub zwierzęta (Wielbłąd, Mamut, Słoń, Kwoka, Małpolud i inne).

Najwyższym punktem jest Fotel Pradziada. Są tu także głębokie wąwozy i korytarze, przejście którymi może dostarczać sporo adrenaliny, a skalne labirynty, fantazyjne kamienne grzyby i różnorakie formacje skalne są unikatowe i nie ma takich nigdzie indziej w Polsce. Aby chronić te cenne obszary, w roku 1993 powstał tutaj Park Narodowy Gór Stołowych. Dla piechurów przygotowano ponad 100 km szlaków. Ten na Szczelińcu zaczyna się obok schroniska położonego na półce skalnej z której rozpościera się piękny widok na okolice Sudetów. Góry Stołowe to jedne z nielicznych w Europie gór płytowych z piaskowców malowniczo ułożonych poziomo.

W całej okolicy nie brakuje form skalnych. Ciągną się wzdłuż dolnego piętra Gór Stołowych pomiędzy Batorowem a Radkowskimi Skałami. W tej części Gór Stołowych nie można nastawiać się na spektakularne widoki, jednak co chwila z za drzew pojawiają się ogromne skalne grzyby, które tworzą niesamowitą atmosferę leśną.

Foto: Paweł Wieciech

Szczeliniec Wielki