Kategoria: Polska daleka i bliska - Paweł Wieciech Blog
Opublikowano: 2020-11-10 00:36:23 przez Czas2012

Największy klasztor pocysterski na świecie jest w Polsce

W Lubiążu znajduje się olbrzymi pocysterski zespół klasztorny. To jeden z największych zabytków tej klasy w Europie, będący jednocześnie największym opactwem cysterskim na świecie. Przebudowany w latach 1681 - 1699 klasztor jest ogromnym obiektem o trzech kondygnacjach, podpiwniczony, pokryty wysokim dwuspadowym dachem.

Opactwo to nazywane jest arcydziełem śląskiego baroku. Jest drugim co do wielkości obiektem sakralnym na świecie (pierwszym jest kompleks pałacowo-klasztorny Eskurial w Hiszpanii). Kompleks ma powierzchnię dwa i pół razy większą od zamku na Wawelu i posiada ponad 600 okien. Powierzchnia samych dachów zajmuje ok. 2,5 ha, a długość fasady wynosi 223 metry i jest to najdłuższa fasada barokowa w Europie. Powierzchnia to 6350 m², kubatura 87800 m³.

Jego historia sięga drugiej połowy XII wieku, kiedy to na życzenie Bolesława I Wysokiego przybyli tu z Pforty nad Saalą w Turyngii pierwsi Cystersi. Głównym pomieszczeniem reprezentacyjnym mieszczącej się w części klaszoru zwanej pałacem opata jest Sala Książęca. Jest to najwspanialsze barokowe wnętrze na Śląsku i mające niewiele sobie równych w całej Europie. Ogromna sala zajmuje dwie kondygnacje rezydencji opackiej i ma dwa poziomy wielkich okien. Na wyjątkowość sali składają się monumentalne dekoracje, wspaniałe sztukaterie, kolosalnej wielkości rzeźby i gigantyczny plafon namalowany przez K. F. Bentuma. W krypcie pod gotycką bazyliką znajdują się nagrobki Piastów Śląskich (m.in. Bolesława Wysokiego) oraz mumie opatów cysterskich i zakonników.

W skład całego klasztornego kompleksu wchodzi m in. bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, pochodzący z przełomu XVII i XVIII pałac opatów, biblioteka, kościół pomocniczy św. Jakuba, park oraz zabudowania gospodarcze.

Foto: Paweł Wieciech

Klasztor Cystersów w Lubiążu