Kategoria: Region
Opublikowano: 2023-06-22 20:16:46 przez eb

Igrzyska Europejskie wystartowały!

Rozpoczęły się III Igrzyska Europejskie Kraków-Małopolska. Około 7 tys. sportowców powalczy nie tylko o medale igrzysk, ale także o ponad 100 przepustek na igrzyska olimpijskie w Paryżu, w 2024 roku, a w co trzeciej dyscyplinie o medale mistrzostw Europy. W stolicy Małopolski sportowcy będą rywalizować w 11 dyscyplinach.

Ceremonia otwarcia odbyła się na Stadionie Miejskim im. H. Reymana w Krakowie. Tam również będzie uroczyste zamknięcie igrzysk.

W 29 dyscyplinach rywalizuje 7 tys. sportowców z 48 krajów.

Do zdobycia jest ponad 100 „biletów” do Paryża, w tym aż 44 kwalifikacje w boksie. III Igrzyska Europejskie są największymi kontynentalnymi kwalifikacjami olimpijskimi w tej dyscyplinie. Można być pewnym, że wszyscy najlepsi bokserzy walczący o udział w igrzyskach olimpijskich w Paryżu pojawią się w naszym kraju.

Podczas konferencji prasowej w Centrum Kongresowym ICE prezydent Jacek Majchrowski zwrócił się do licznie zgromadzonych dziennikarzy i zaapelował, aby oprócz sportowych zmagań pokazali także piękno Krakowa.

W konferencji, oprócz prezydenta Krakowa wzieli udział:: Witold Kozłowski – marszałek Małopolski, Kamil Bortniczuk – minister sportu i turystyki, Spyros Capralos – prezydent European Olympic Committees (EOC), Hasan Arat – przewodniczący komisji koordynacyjnej EOC, Marcin Nowak – prezes Igrzysk Europejskich 2023, Klaudia Zwolińska – polska kajakarka górska, olimpijka z Tokio oraz reprezentanci sponsorów imprezy.

Rozgrywki będą odbywać się nie tylko w Krakowie.  Chorzowie zorganizowane zostały zawody lekkoatletyczne, we Wrocławiu śledzić można rywalizację w strzelectwie sportowym, a w Rzeszowie skoki do wody. W Zakopanym będą skoki narciarskie na igelicie.

W stolicy Małopolski odbędą się:

tenis stołowy (kwalifikacje olimpijskie) – Hutnik Arena
• koszykówka 3×3 (kwalifikacje olimpijskie) – Cracovia Arena
• slalom kajakowy (kwalifikacje olimpijskie, mistrzostwa Europy) – Centrum Sportu Kolna
• sprint kajakowy (mistrzostwa Europy) – zalew Kryspinów
• łucznictwo (kwalifikacje olimpijskie) – Płaszowianka Arena
• szermierka (kwalifikacje olimpijskie, mistrzostwa Europy) – Tauron Arena Kraków
• pięciobój nowoczesny (kwalifikacje olimpijskie, mistrzostwa Europy) – AWF Kraków
• rugby 7 (kwalifikacje olimpijskie) – Stadion miejski im. H. Reymana
• teqball (Mistrzostwa Europy) – Rynek Główny (wstęp bezpłatny)
• triathlon (kwalifikacje olimpijskie) – Zalew Nowohucki
• padel (dyscyplina programowa) – Rynek Główny (wstęp bezpłatny)

    info i foto: krakow.pl