Kategoria: Region
Opublikowano: 2021-08-27 20:32:31 przez eb

Już 10 września 12. Festiwal Biegowy

Tegoroczna, 12 edycja Festiwalu rozpocznie się już 10 września w Piwnicznej-Zdroju i potrwa 3 dni. Prawie 30 konkurencji, 300 kilometrów tras poprowadzonych przez przepiękny Beskid Sądecki, a na dodatek nagrody pieniężne i rzeczowe o łącznej wartości 450 tysięcy złotych aż dla 600 najlepszych biegaczy! Nie są to jednak wszystkie atrakcje, czekające w Piwnicznej na amatorów biegania; oprócz nowej lokalizacji, uczestnicy będą mogli spodziewać się wielu nowości!

Pierwszą i najważniejszą z nich jest niewątpliwie Miasteczko Biegowe na Nakle, leżące tuż nad Popradem – to prawie 5000 m2 pod dachem. Znajdziecie tu atrakcje, pomyślane nie tylko dla biegaczy, lecz stworzone z myślą również o ich rodzinach oraz kibicach; będzie tu m.in. Strefa Dzieci, stoiska z jedzeniem i food trucki, punkty wydawania pakietów startowych i inne obiekty, w których tętnić ma festiwalowe życie. Start kilku biegów zaplanowany jest w Rytrze, Starym i Nowym Sączu, jednak większość zaczyna się i kończy właśnie w Miasteczku Biegowym - prawdziwym sercu tegorocznego Festiwalu.

10 września, na scenie Miasteczka Biegowego swoje wielkie otwarcie będzie miał również Festiwal Lachów i Górali, jedno z największych takich wydarzeń na tegorocznej, kulturalnej mapie Polski. W trakcie Festiwalu Lachów i Górali wystąpi prawie 50 zespołów folkowych, w tym kilka ze Słowacji i Węgier.

Tak jak i w poprzednim roku, nie zabraknie również innych imprez towarzyszących Festiwalowi Biegowemu. Przez dwa dni w Miasteczku Biegowym odbywał się będzie Salon Przemysłu Turystycznego, gromadzący ekspertów, polityków, samorządowców i przedsiębiorców tej branży, jak rzadko która tak mocno dotkniętej przez skutki pandemii. Wiele prezentacji i paneli dyskusyjnych to doskonała okazja do zapoznania się z najnowszymi informacjami. Równolegle z Festiwalem trwać będą również 3. Sądeckie Targi Książki, podczas których swoją ofertę przedstawią wydawcy z całej Polski; nie zabraknie i spotkań autorów z czytelnikami.

Nowości pojawiły się także wśród konkurencji biegowych - dzięki bliskości Popradu, w tym roku zadebiutuje Bieg w Wodzie, rozgrywany w niedzielę 12 września o 10.30. Na czym będzie polegać? Dla każdej z drużyn przygotowany jest 1 z 4 „korytarzy biegowych” losowanych przed startem. Zawodnik 1. zmiany dobiega do swojego stanowiska w strefie zmian, zakłada szelki asekuracyjne i kask, zabiera ze stanowiska kije do nordic walking i po wpięciu się do liny asekuracyjnej nad swoim korytarzem biegowym ma pokonać biegiem szerokość rzeki Poprad, wybiec na przeciwległy brzeg, zostawić kije w wyznaczonej strefie na przeciwległym brzegu i wrócić, pokonując biegiem szerokość rzeki Poprad do strefy zmian; tam przekazuje szelki asekuracyjne i kask dla następnego zawodnika.

Jeśli chodzi o pozostałe konkurencje, nie będzie większych zmian. Nadal biegacze będą mogli stawić czoło Biegowi 7 Dolin na dystansach 36, 61 i 100 km. Ciekawym urozmaiceniem tej konkurencji jest możliwość uczestnictwa w akcji ploggingowej - zawodnicy, którzy zgłosili uprzednio swój zamiar, będą mogli wziąć udział w rywalizacji na trasie Biegu 7 Dolin, w której pod uwagę nie będzie brany czas, lecz ilość zebranych po drodze śmieci.

Tegoroczny Festiwal bardzo mocno stawia bowiem na ekologię i zachowania przyjazne środowisku - każdy z zawodników na dłuższych dystansach musi posiadać swój własny wielorazowy kubek, zaś napoje będą serwowane z dużych pojemników. Organizatorzy zapewniają bogaty serwis. Na trasach czekają przepaki i punkty serwisowe. Na przykład w Biegu Siedmiu Dolin 100 km zaplanowane są, poza przekąskami i napojami, aż trzy gorące posiłki.

Biegacze będą mogli również stanąć w szranki tegorocznych PZLA Mistrzostw Polski Masters, aż na czterech dystansach, które będą odbywać się w ramach Festiwalu Biegowego. O miano najlepszych biegaczy Polski w kategorii Masters można ubiegać się podczas Sądeckiej Dychy Newagu, Półmaratonu, Koral Maratonu oraz Biegu 7 Dolin na dystansie 100 km. Wszystko to w Piwnicznej-Zdroju, już od 10 do 12 września!