Kategoria: Region
Opublikowano: 2023-07-19 20:58:29 przez eb

Już wkrótce finał 80. Tour de Pologne

Kraków kocha jubileusze. W tym roku ta miłość szczególnie się pożywi jubileuszami sportowymi.

Za nami już 20. Cracovia Maraton,  przed nami  XX Memoriał Huberta Jerzego Wagnera. A w październiku 15-lecie będzie obchodził Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie.

Ale najbliższy jubileusz to 80 – ty Tour de Pologne UCI World Tour. Już 4 sierpnia w Krakowie zakończy się ostatni, siódmy etap Tour. W jego ramach peleton przejedzie prawie 167 kilometrów z Zabrza do Krakowa. Po drodze kolarze powalczą o Premię Lotną LOTTO w Wilamowicach, Premie Górskie PZU III kat. w Witanowicach i Kaszowie oraz Premię Specjalną 95 lat Tour de Pologne SOUDAL w Budzyniu.

Wjazd do Krakowa nastąpi około godz. 17.50, od strony Kryspinowa – ulicami: Olszanicką, Chełmską, Junacką, Królowej Jadwigi. Na koniec kolarze pokonają trzy pięciokilometrowe rundy (al. Focha, al. Mickiewicza, ul. Reymonta, ul. Piastowska, ul. Królowej Jadwigi, al. Focha). Finisz będzie miał miejsce na al. Focha. Zakończenie etapu przewidziane jest około godz. 18.45. Przy Błoniach  nastąpi dekoracja najlepszych na trasie 80. Tour de Pologne.

Tour de Pologne ma opinię bardzo dobrego wyścigu i takiego, który odkrywa nowe talenty – jak Peter Sagan, João Almeida, który wygrał u nas w 2021 roku, a w tym roku znalazł się na podium Giro d’Italia, a także Michał Kwiatkowski czy Rafał Majka.

Organizatorzy co roku ubiegają się o licencję i na 100 możliwych punktów zdobywają 99,7; 99,8 pkt, nieraz więcej niż Tour de France czy Giro d’Italia. 

info i foto: Maguczny Kraków