Kategoria: Region
Opublikowano: 2023-08-29 19:42:10 przez eb

Nie będzie złagodzenia uchwały antysmogowej

Do Sejmiku Małopolskiego wpłynął obywatelski projekt uchwały pn. „TAK dla palenia węglem i drewnem. STOP gazo-lobby”. łagodzącej wcześniejsza uchwałę antysmogową Przewiduje ona, że wszyscy mieszkańcy Małopolski mają czas jedynie do końca kwietnia 2024 na wymianę starych, pozaklasowych pieców do ogrzewania domów.

Autorzy projekt nowelizacji chcieli wydłużenia terminu wymiany „kopciuchów” do końca 2026 roku.

Prezydent Krakowa, Jacek Majchrowski wystosował list do radnych Sejmiku, apelujący aby projekt uchwały odrzucić. I tak się stało, Na wczorajszej sesji projekt TAK dla palenia węglem i drewnem. STOP gazo-lobby” został w całości odrzucony. Tak więc wszyscy, którzy jeszcze nie unowocześnili swoich kotłowni mają na to czas jedynie do końca kwietnia 2024. Nie będzie można również opalać domów drewnem, a co za tym idzie – używać kominków.

Autorzy projektu łagodzącego uchwałę antysmogową (a wywodzą się oni ze Stowarzyszenia Otwarta Wieliczka) sugerują, że za drakońskimi ograniczeniami w antysmogowymi stoi tzw, gazolobby. W domyśle zapewne chodzi o popleczników Rosjan.

Natomiast jeden z przeciwników projektu wśrod radnych małopolskich stwierdził, że za otwartą Wieliczką stoją… producenci kominków.

Jak wczoraj głosowali radni? Przeciw przyjęciu obywatelskiego projektu uchwały zagłosowało 20 radnych, dwóch wstrzymało się od głosu, 14 nie oddało głosu, trzech było nieobecnych, nikt nie zagłosował "za".

Info: Magiczny Kraków, https://www.teraz-srodowisko.pl/
zdjęcie: https://unsplash.com/