Kategoria: Region
Opublikowano: 2022-01-04 21:43:15 przez eb

Teatralny spacer „Wokół szopki”

6 stycznia, w święto Trzech Króli, Muzeum Krakowa zaprasza na teatralny spacer „Wokół szopki”. Spacer inspirowany będzie tradycyjnym przedstawieniem jasełkowym z wykorzystaniem kukiełek występujących na szopkowej scenie i towarzyszeniem muzyki na żywo.

– Zobaczymy postaci wywodzące się z kultury ludowej – mediatorów między światem naszym, a zewnętrznym, z którego przyjść może do nas zarówno szczęście, jak i niepowodzenie. Pojawiają się w okresie przesilenia zimowego, momentu granicznego między ciemnością i odradzającym się światłem. Wymiana darów, czyli życzeń w zamian za kolędę, traktowana była kiedyś jako próba ujarzmienia niechcianego chaosu oraz wróżba spokoju i dostatku na przyszły rok – tak scenariusz wydarzenia w reżyserii Julii Lizurek przybliża Muzeum Krakowa.

Spacer rozpocznie się 6 stycznia o godz. 15.00 na placu przed głównym gmachem Muzeum Narodowego w Krakowie na al. 3 Maja 1. Poprowadzi go dr Andrzej Szoka, kierownik Centrum Interpretacji Niematerialnego Dziedzictwa Krakowa (Muzeum Krakowa).

Uczestnicy przejdą trasą: aleja Mickiewicza, ulica Zwierzyniecka, Planty (zgodnie z ruchem wskazówek zegara), Rynek Główny. Spacer zakończy się w pałacu Krzysztofory.

Na spacer szlakiem szopek można też wybrać się samodzielnie.
Krakowskie szopkarstwo od 2018 roku figuruje na „Liście reprezentatywnej niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO”, a od 2015 roku Muzeum Krakowa i KBF organizuje akcję „Wokół szopki”. W ramach tej inicjatywy w grudniu i styczniu w przestrzeni miasta można znaleźć kilkadziesiąt kolorowych szopek umieszczonych na placach i w parkach, w witrynach sklepów, hoteli i restauracji, w galeriach handlowych.

Każda z budowli jest inna i wyjątkowa, a obok tradycyjnych elementów często pojawiają się odniesienia do współczesności. Warto wybrać się na wspólną wyprawę w poszukiwaniu umieszczonych przez szopkarzy aluzji do ważnych wydarzeń, nawiązujących do nich postaci czy symboli. Podczas wycieczki szlakiem szopek można skorzystać ze specjalnie przygotowanej mapki oraz spacerownika. Zawiera on trzy propozycje tras zwiedzania, krótkie opisy architektonicznych perełek krakowskiego modernizmu z okresu dwudziestolecia międzywojennego oraz nawiązania do awangardowej literatury.

Mapki w dwóch wersjach językowych można znaleźć w punktach InfoKraków oraz online, natomiast spacerownik w języku polskim i angielskim dostępny jest tylko w wersji elektronicznej – do pobrania na stronie internetowej wokolszopki.pl.

Akcja potrwa do 31 stycznia. Dodatkowe informacje o tegorocznej edycji można znaleźć na stronie KBF.