Kategoria: Twój poradnik
Opublikowano: 2015-12-16 21:03:13 przez system

Aeroalergeny-groźne dla zdrowia

Na co dzień nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wielką rolę pełni krystalicznie czyste powietrze w mieszkaniu czy biurze, wolne od uczulających i wywołujących groźne schorzenia alergenów. Kiedy jednak w domu pojawia się wilgoć, a naszemu dziecku dokuczają częste dolegliwości górnych dróg oddechowych – musimy błyskawicznie zareagować. Czym są aeroalergeny i jak się przed nimi bronić?

Niewidoczny wróg

Aeroalergeny to substancje uczulające, które pochłaniamy drogą wziewną. Najczęściej występującymi aeroalergenami są kurz, roztocza, sierść zwierząt oraz zarodniki grzybów i pleśni. Znajdujące się w nich drobnoustroje są bardzo groźne dla naszego organizmu – niewidoczne gołym okiem i często bagatelizowane. Dlatego tak ważne jest wychwycenie pierwszych niepokojących sygnałów, świadczących o obecności aeroalergenów w powietrzu. Najczęściej przejawia się to w zwiększonej wilgotności mikroklimatu w mieszkaniu, skraplaniu się pary wodnej i osadzaniu na oknach, ścianach. Z czasem mogą pojawić się czarne, wilgotne plamy w kątach, a także specyficzna woń stęchlizny na ubraniach, meblach, zasłonach. To ewidentny sygnał, że w mieszkaniu panuje zbyt wysoka wilgotność, która może być przyczyną pojawienia się zarodników grzybów i pleśni.

Nie lekceważ chorób

Pleśń i grzyby obecne w powietrzu mają ogromny wpływ na stan naszego zdrowia. Badania wykazały występowanie zależności pomiędzy częstym przebywaniem w zawilgoconych pomieszczeniach, a szeregiem schorzeń – od infekcji górnych i dolnych dróg oddechowych, przez osłabienie odporności organizmu, astmę, aż po śmiertelne nowotwory. Cząsteczki grzybów i pleśni są tak niewielkie, że wnikają głęboko wewnątrz płuc i oskrzeli, wywołując sezonowe lub przewlekłe alergie. Zazwyczaj objawy nasilają się w okresie lata i jesieni, jednak chorzy skarżą się również na dokuczliwy katar, występujący przez cały rok. Aeroalergeny mogą również przyczyniać się do pojawiania się chronicznego bólu głowy, stanów podgorączkowych, a także objawów przypominających wczesne stadium przeziębienia.

Jak z nimi walczyć?

Żeby skutecznie zwalczyć aeroalergeny występujące w mieszkaniu, trzeba najpierw ustalić przyczynę zawilgocenia pomieszczeń. Mogą być nią nieprawidłowo osadzone lub zbyt szczelne okna, brak nawiewników, zbieranie się wody w piwnicy. Na rynku znajdziemy preparaty w aerozolu działające miejscowo na zagrzybione ściany, jednak działania tego typu nie zawsze przynoszą trwałe efekty. „Warto zainwestować w osuszacz kondensacyjny, który odprowadzi wilgoć z powietrza i pozwoli utrzymać jej prawidłowy poziom – między 40 a 60 procent” (cytat: http://www.osuszacze.watersmile.pl/) Kupując urządzenie osuszające zwróćmy uwagę na jego wydajność znamionową, czyli ile litrów wody jest w stanie odprowadzić w ciągu dobry. Duże znaczenie ma również cicha praca urządzenia, która nie zakłóci naszego snu. Po ustaleniu przyczyny zawilgocenia mieszkania oraz zastosowaniu sprayów i urządzeń odgrzybiających, znacznie zmniejszy się ilość groźnych aeroalergenów występujących w powietrzu.