Kategoria: Twój poradnik
Opublikowano: 2022-07-15 14:15:58 przez Czas2012

Jak długo średnio trwa sprzedaż domu?

Kiedy zdecydujesz, że jesteś gotowy sprzedać swój dom i przeprowadzić się, to naturalne, że chcesz, aby ten proces odbył się szybko. Wiele czynników decyduje o tym, jak szybko sprzedaje się Twój dom.

Twoja okolica, obecny stan domu i warunki rynkowe odgrywają ważną rolę. Jeśli więc jesteś na początku tego procesu, możesz się zastanawiać, jak długo trwa sprzedaż domu? I czy jest coś, co możesz zrobić, żeby przyspieszyć ten proces?

Czynniki wpływające na szybkość sprzedaży domu
To, jak szybko sprzeda się Twój dom, zależy od wielu różnych czynników. Oto najważniejsze z nich, które należy wziąć pod uwagę:

Stan rynku
Ważne jest, aby zrozumieć zarówno lokalny, jak i krajowy rynek nieruchomości. Czy jest to obecnie rynek sprzedającego czy kupującego? Będzie to miało duży wpływ na to, jak szybko twój dom się sprzeda.

Cena wywoławcza
Cena wywoławcza zawsze ma wpływ na to, jak szybko sprzedaje się Twój dom. Niedopasowanie ceny ofertowej do wartości domu prawdopodobnie spowolni sprzedaż. Dlatego tak ważne jest, aby przemyśleć cenę wywoławczą z wyprzedzeniem. Warto skorzystać z porady pośrednika, gdy zastanawiasz się, jak wycenić swój dom.

Stan nieruchomości
Jeżeli Twój dom jest nowy i dobrze utrzymany, sprzeda się znacznie szybciej niż dom, w którym trzeba wykonać wiele prac. Większość kupujących chce się wprowadzić do domu, który nie będzie wymagał poprawek. Powinieneś też zwrócić uwagę na stan urządzeń i podłóg, bo to też może mieć wpływ na sprzedaż.

Lokalizacja nieruchomości
I wreszcie, lokalizacja Twojego domu będzie miała wpływ na to, jak szybko nieruchomość zostanie sprzedana. Jeśli Twój dom znajduje się w bardzo pożądanej okolicy, szanse na jego szybką sprzedaż są wysokie. Natomiast trudniej będzie sprzedać dom położony w niepożądanej okolicy. Pobliskie atrakcje również mogą mieć wpływ na to, jak szybko sprzeda się Twój dom. Na przykład świetna dzielnica szkolna lub pobliskie sklepy spożywcze i restauracje są bardzo atrakcyjne dla potencjalnych nabywców.

Najlepszy czas na sprzedaż domu
Właściwy czas na sprzedaż domu zależy od tego, kiedy będzie on odpowiedni dla Ciebie i czy mieszkasz w nim wystarczająco długo. Są też pewne pory roku, które są lepsze do sprzedaży niż inne. Wynika to przede wszystkim z historycznych warunków rynkowych, pogody i pory roku szkolnego. Na większości rynków za najlepszy czas na sprzedaż domu uważa się zwykle początek maja. Koniec wiosny i początek lata to zazwyczaj czas, kiedy domy sprzedają się najszybciej i po najwyższych cenach. Najlepsze oferty znajdziesz na ogloszenia24m.pl