Kategoria: Archiwum
Opublikowano: 2015-10-14 15:49:26 przez system

Marsz, filmy i modlitwa z okazji Niedzieli i Tygodnia Misyjnego

Misyjny, kolorowy marsz w intencji pokoju i prześladowanych chrześcijan przejdzie w niedzielę ulicami Tarnowa. 18 października, Kościół obchodzi Niedzielę Misyjną. Rozpoczyna ona cały tydzień modlitwy w tej intencji.

W sposób szczególny, grupy i środowiska misyjne diecezji tarnowskiej spotkają się na modlitwie w Tarnowie. Przez cały dzień przy katedrze odbywać się będą misyjne animacje, filmy, kiermasz misyjnych pamiątek i spotkania z misjonarzami.

Natomiast o godzinie 14.00, przy kościele księży misjonarzy na ul. Krakowskiej, rozpocznie się marsz misyjny. „Będzie on dziękczynieniem za uwolnienie ks. Mateusza Dziedzica, który rok temu został uprowadzony przez rebeliantów w Republice Środkowoafrykańskiej. Będziemy się też modlić, by wiara i miłość zwyciężyły przemoc, beznadzieję i niewiarę, próbujące zdominować nasze codzienne życie” - mówi ks. Piotr Boraca z Wydziału Misyjnego w tarnowskiej kurii.

W drogę wyruszy młodzież w misyjnych strojach ze Stowarzyszenia Inicjatywa Młodzi Misjom oraz dzieci z ognisk Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci i Kolędnicy Misyjni. Organizatorzy zapraszają do udziału zwłaszcza mieszkańców Tarnowa i okolic, a także wszystkich diecezjan.

Marsz zakończy się Eucharystią w katedrze o godzinie 15.00 pod przewodnictwem biskupa Stanisława Salaterskiego. Podczas liturgii, biskup wręczy krzyże misyjne nowym animatorom, którzy angażują się w działalność misyjną. Po Mszy św. na tarnowskim rynku jest zaplanowana misyjno - taneczna animacja.

Tymczasem w czasie Tygodnia Misyjnego w tarnowskich parafiach odbędą się projekcje filmów połączone ze spotkaniami z misjonarzami. Jeden z nich jest poświęcony męczennikowi ks. Janowi Czubie. Film ten trafił do wszystkich parafii w Polsce, razem z innymi materiałami poświęconymi Niedzieli Misyjnej.

Tydzień Misyjny zakończy diecezjalne spotkanie Róż Żywego Różańca, które będzie miało miejsce w Mielcu w kościele parafialnym pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy, w dniu 24 października. Będzie to forma przygotowania do beatyfikacji o. Zbigniewa Strzałkowskiego, a jednocześnie wspomnienie osoby misjonarza ks. Jana Czuby w 17. rocznicę jego męczeńskiej śmierci. Spotkanie rozpocznie się Eucharystią o godz. 10.00 pod przewodnictwem bpa Stanisława Salaterskiego.

Aktualnie w Afryce, Ameryce Południowej i Azji pracuje 48 tarnowskich misjonarzy. To kapłani i osoby świeckie. Ponadto z diecezji tarnowskiej wywodzi się ok. 250 zakonników i sióstr zakonnych, którzy głoszą Ewangelię na całym świecie.