Kategoria: Archiwum
Opublikowano: 2016-06-02 13:29:02 przez system

Nowy polski święty z Podegrodzia

W niedzielę, 5 czerwca o godz. 10.30 podczas Mszy św. sprawowanej na Placu św. Piotra w Watykanie, papież Franciszek ogłosi świętym pochodzącego z Podegrodzia bł. ojca Stanisława Papczyńskiego. W uroczystości będą uczestniczyć m.in. biskup tarnowski Andrzej Jeż, biskup Leszek Leszkiewicz oraz pielgrzymi z diecezji tarnowskiej. Z samej parafii Podegrodzie do Rzymu udaje się ok. 500 osób.

Po raz kolejny „ziemia świętych i błogosławionych – jak nazwał diecezję tarnowską św. Jan Paweł II – otrzymuje wielki dar w postaci kanonizacji swojego Rodaka – pisze w specjalnym komunikacie biskup Jeż.

Biskup tarnowski zaprasza kapłanów, siostry zakonne i świeckich do duchowej łączności i modlitwy wraz z Ojcem Świętym i pielgrzymami uczestniczącymi w tym uroczystym wydarzeniu. Transmisję przeprowadzi diecezjalne Radio RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz. W uroczystościach będzie można duchowo uczestniczyć słuchając radia RDN, a także transmisji internetowej poprzez stronę www.rdn.pl

W czasie procesji z darami rodzina z Podegrodzia przyniesie do ołtarza dary ofiarne. Do Rzymu jedzie także Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Podegrodzie”. W Podegrodziu od wielu lat modlono się o najpierw o beatyfikację a potem o kanonizację wielkiego Rodaka. Specjalna modlitwa w tej intencji miała miejsce w parafii każdego osiemnastego dnia miesiąca.

- Intencji jest bardzo dużo, szczególnie o błogosławieństwo dla dzieci, ich zdrowie, są też prośby o pracę, pomoc w walce z nałogami oraz o ład i pokój w rodzinach. Wiele jest też podziękowań za otrzymane łaski - mówi ks. Józef Wałaszek, proboszcz parafii w Podegrodziu.

Kanonizacja Rodaka to dla rodzinnej parafii duże zobowiązanie. „Chcielibyśmy dalej pogłębiać myśli ojca Papczyńskiego, zwłaszcza o formacji ascetycznej człowieka. Ponadto rozwijać modlitwę za dusze w czyśćcu cierpiące, szerzyć kult czci Matki Bożej Niepokalanie Poczętej i podejmować dzieła miłosierdzia” - dodaje ks. Wałaszek.

Przyszły Święty troszczył się o ubogich, chorych i umierających, wspierał przytułki i szpitale, pocieszał strapionych, upominał się o odrzuconych i traktowanych niesprawiedliwie - przypomnieli o tym polscy biskupi w ostatnim liście pasterskim.

Ojciec Papczyński urodził się w 1631 r. w Podegrodziu, niedaleko Starego Sącza. Przyszły święty w młodości kilka razy otarł się o śmierć. Często zmieniał szkoły – najpierw z powodu trudności w nauce, a później z powodu wojen i epidemii. Gdy miał 23 lata, wstąpił do zakonu pijarów, a po święceniach kapłańskich okazał się wybitnym kaznodzieją, mistrzem życia duchowego, wykładowcą retoryki i pisarzem. Mając ponad 40 lat, założył pierwszy polski zakon męski – Zgromadzenie Księży Marianów, które dzisiaj posługuje w Polsce i na wszystkich kontynentach. Ojciec Papczyński, przeżywszy 70 lat, umarł w opinii świętości w Górze Kalwarii i tam został pochowany.

Diecezjalne dziękczynienie za kanonizację ojca Stanisława Papczyńskiego odbędzie się 8 września w Podegrodziu o godzinie 18.00, pod przewodnictwem biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża.