Kategoria: Archiwum
Opublikowano: 2016-07-29 13:55:50 przez system

Viva il Papa, Papa Francesco

Tysiące ludzi gromadzących się w okolicach Stadionu Cracovii. Kraków czeka na przyjazd Ojca Świętego, cały świat czeka na Jego powitanie. Koło godziny 17:15 nadjeżdża papieski tramwaj. Następnie Papież przejeżdża papamobile wśród zebranych. Przed rozpoczęciem rozważania Papieża przedstawiciele różnych stron świata występują przed Ojcem Świętym w ramach Festiwalu Młodych. Śpiewem i charakterystycznym wyglądem reprezentują swoje kraje. Następnie widowiskowa prezentacja wizerunków świętych z różnych państw.

  • Wiecie co napełnia mnie bólem? – spytał Papież Franciszek na krakowskich błoniach młodzież przybyłą na Światowe Dni Młodzieży. – Gdy widzę jak młodzi stają się emerytami. Martwię się o młodych, którzy poddali się bez rozpoczęcia walki. – dodał.

Pierwsze oficjalne spotkanie Papieża z pielgrzymami z całego świata zapisuje się drukowanymi literami na kartach historii Polski. To właśnie tu Piotr naszych czasów wygłasza słowa tak ważne dla świata. Tak potrzebne w okresie, gdy wyznawanie wiary staje się potencjalnym powodem do utraty zdrowia albo nawet życia. Wspomina o uchodźcach, skupiając się na miłosierdziu.

  • Chcesz życia pełnego? Zacznij od tego, byś pozwolił się wzruszyć! Ponieważ szczęście rodzi się i rozkwita w miłosierdziu: ono jest Jego odpowiedzią, zaproszeniem, wyzwaniem, Jego przygodą: miłosierdzie. Miłosierdzie ma zawsze młode oblicze – wybrzmiewają słowa Ojca Świętego.
    Papież tłumaczy, po co młodzi spotkali się w czwartkowe popołudnie. Mówi, że zgromadziliśmy się, aby sobie wzajemnie pomóc, bo przecież nie chcemy, żeby okradziono nas z tego, co w nas najlepsze. – Nie chcemy pozwolić, żeby nas ograbiono z energii, radości, marzeń, dając w zamian fałszywe złudzenia. – wyjaśnia.

  • Pytam was, można kupić Jezusa Chrystusa? – Po przeczącej odpowiedzi tłumu, kontynuuje – Jezus to dar Ojca. Jest Tym, który potrafi obdarzyć pasją życia, byśmy nie zadowalali się „byle czym”. Jezus zachęca nas do wzniosłych marzeń.

Papież wspomniał również, że kiedy Alpiniści idą w góry śpiewają piosenkę, która mówi, że w sztuce wchodzenia to, co jest ważne, to nie czy upadnę, ale to aby nie pozostać w upadku. – Jeśli upadniesz, jeśli jesteś słaby, spójrz w górę i zobacz rękę Jezusa, który mówi: Powstań! Chodź ze mną. Ręka Jezusa jest zawsze wyciągnięta, aby nas podnieść. – głosi.

Podczas przejazdu Papieża na chwilę wyszło słońce, niczym symbol nadziei. W czasie Liturgii Słowa trzeba było wyciągnąć kolorową pelerynkę, by razem z innymi utworzyć jedność w barwach ŚDM. Deszcz jednak nie przeszkadza przybyłym w radosnym powitaniu Papieża. Pełne miłości i ufności okrzyki wiwatującego tłumu świadczą same za siebie. To, co się dokonuje teraz w każdym z nas, to, co teraz przeżywamy, nie pozostawi nas już takimi jak wcześniej.

Sylwia Łabuz