Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2016-05-16 11:06:52 przez system

"4xAzja": "Zabójczyni" w DKF Maciste

DKF Maciste zaprasza na drugie spotkanie z cyklu "4xAzja". Tym razem obejrzymy nagrodzony Złota Palmą w Cannes film "Zabójczyni" (2015)

Zachwycające zdjęcia, kostiumy i sposób posługiwania się kolorem. Na uwagę zasługuje też wirtuozeria i kunszt, z jakim prowadzona jest akcja filmu. Dzieło dla tych, którzy mają odwagę zanurzyć się w chińskich rytuałach, poddać medytacyjnej atmosferze i zachwycić się detalem.

Film jest wielkim hołdem dla gatunku wuxia - opowieści o legendarnych wojownikach i mistrzach walk wushu.

Historia rozgrywa się w Chinach dynastii Tang. Dziesięcioletnia dziewczynka trafia do klasztoru, w którym zostaje wyszkolona na profesjonalną zabójczynię. Po latach powraca w rodzinne strony, by zrealizować tajną misję. Jej lojalność zostaje wystawiona na ciężką próbę - celem jest miły jej sercu książę. Klasyczną dworską intrygę reżyser opowiada w autorski sposób. Historię o honorze, zdradzie i wierności Hou Hsiao-hsien rozpisuje na detale: spojrzenia zza zasłon, obserwowane z daleka spotkania, chwile milczenia zawieszone pomiędzy słowami.
Nie brakuje oczywiście sekwencji walk, fenomenalnie sfotografowanych przez autora zdjęć do „Spragnionych miłości” Wong Kar-waia.

Prelekcję przeprowadzi Jagoda Murczyńska - znawczyni kina azjatyckiego, która zajmuje się również kulturową teorią mody oraz kostiumami w filmie.

Zabójczyni (2015)
Gatunek: dramat/akcja
19 maja (czwartek), godz. 19.00
Kino Regis, ul. Regis 1
bilety: 10 zł, 5 zł dla członków DKF-u
Zrealizowano przy wsparciu PISF