Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2015-09-08 00:28:47 przez system

Aktywne wakacje w gminie Bochnia

Podczas niedawno zakończonych wakacji 160 dzieci z terenu gminy Bochnia wzięło udział w bezpłatnych półkoloniach zorganizowanych w Łapczycy, Gawłowie, Stanisławicach i Nieszkowicach Wielkich.

Dzieci w gospodarstwach rolnych narażone są na większe ryzyko zranień i urazów, niż ich rówieśnicy z miast. Najwięcej wypadków zdarza się, gdy dzieci pomagają rodzicom w różnych pracach gospodarskich. Gmina Bochnia wraz ze Związkiem Młodzieży Wiejskiej oraz Stowarzyszeniem „Pro Vicus Novum”, Świetlicą Opiekuńczo Wychowawczą Wsparcia Dziennego w Bochni oraz Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Bochni postanowiła zorganizować oraz urozmaicić czas wolny najmłodszych mieszkańców.

Przez cały okres wakacji dzieci niemal codzienne korzystały z różnego rodzaju zajęć stacjonarnych, jednak największą atrakcją były wycieczki, które oprócz tego, że dostarczały rozrywki, miały również aspekt edukacyjny. Niezwykłą lekcję historii była wycieczka do Kopalni Soli w Wieliczce, zamku w Sobkowie i Chęcinach. Z kolei wyprawy do Skalnego Miasta w Ciężkowicach, Parku Dinozaurów w Zatorze i miejscowości Kurozwęki pozwoliły na kontakt z przyrodą i zwierzętami. Dzieci zobaczyły niezwykłe bizony, dziki i strusie, zobaczyły skały w przeróżnych kształtach i usłyszały związane z nimi podania i legendy. Wizyta w Parku Doświadczeń im. St. Lema w Krakowie była okazją do kontaktu z różnymi eksperymentami fizycznymi, a wycieczka do Cinema Parku w Krakowie stała się swoistą podróżą w kosmos. Czas spędzony na półkoloniach był również okazją do beztroskiej zabaw w Anikinie w Krakowie, Parku Rozrywki Rabkoland, w kinie w Bochni, Nowym Sączu czy na basenie w Proszówkach.

W trakcie zajęć stacjonarnych dzieci doskonaliły swoje umiejętności plastyczne, wykonały papierowe kwiaty, tańczyły zumbę. Zorganizowano także Dzień Sportu, w trakcie którego rozegrano mecze piłki nożnej oraz rozgrywki w tenisie stołowym.

Półkolonie zorganizowane zostały dzięki środkom pochodzącym z Świetlicy Opiekuńczo Wychowawczej Wsparcia Dziennego w Bochni, Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bochni, Związku Młodzieży Wiejskiej oraz ze stowarzyszenia „Pro Vicus Novum”.