Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2015-09-24 16:08:01 przez system

"Alfabet" w DKF Maciste

Nie tylko dla nauczycieli, rodziców, pedagogów<br /><br />

30września (nietypowo, bo w środę) Kino Regis zaprasza na pierwsze po wakacjach spotkanie w ramach Dyskusyjnego Klubu "Maciste". Tym razem tematyka spotkania będzie oscylować na styku edukacji, wychowania, szkolnictwa oraz współczesnej pedagogiki. Wstępem zaś będzie znakomity film Erwina Wagenhofera "Alfabet" (2013).

Gościem spotkania będzie Marta Katolo - psycholożka i psychoterapeutka, doświadczony psycholog szkolny.

Początek spotkania, godz. 19.00. Po filmie przewidziana dyskusja, na którą organizatorzy gorąco zapraszają.

Film "Alfabet" to trzecia część filmowej trylogii Erwina Wagenhofera, poświęconej najważniejszym problemom współczesności (poprzednie: "Nakarmimy świat", 2005, "Zaróbmy jeszcze więcej", 2008). Film jest osobistym i bardzo krytycznym spojrzeniem na współczesny system edukacji, oparty na linearnym wąskotorowym myśleniu, na testowaniu uczniów, porównywaniu ich ocen, a tym samym na współzawodnictwie. W dzisiejszej szkole najważniejsze okazują się normy i standardy nauczania, które determinują sposób prowadzenia lekcji. Tego typu system w efekcie niszczy wrodzoną nam kreatywność i zamienia uczniów w systemowe roboty, niezdolne do twórczego myślenia, skupione wyłącznie na rywalizacji. A przecież to, czego się uczymy kształtuje naszą wiedzę, ale to, jak się uczymy, wpływa na nasz sposób myślenia.

Film skonstruowany jest na zasadzie kontrastów. Dzięki temu mamy szansę poznać różne aspekty współczesnej edukacji i możliwe sposoby jej reformy. Praca nad filmem, uznanym za najbardziej radykalną część filmowej trylogii Wagenhofera, trwała łącznie 6,5 roku, z czego produkcja zajęła 2,5 roku.

Dlaczego 98% dzieci w wieku od 3 do 5 lat ma zdolność do kreatywnego myślenia na poziomie geniuszy, a po ukończeniu szkoły zaledwie 2% z nich osiąga ten wynik? Czy wszystkiemu winna jest przesadnie ustandaryzowana edukacja, oparta na współzawodnictwie i wymiernych ocenach, która zabija dziecięcą kreatywność i wyobraźnię, ucząc szablonowego sposobu myślenia?

Film pokazuje, w jaki sposób współczesny system edukacji determinuje nasz sposób myślenia o świecie i kształtuje naszą osobowość. Żyjemy w czasach ciągłych zmian, kryzysów i pełnej dezorientacji. Nasz ekonomiczny, finansowy i energetyczny system jest sterowany przez ludzi, którzy zdobyli wykształcenie na najlepszych uczelniach na świecie. Nie mają oni pomysłu na wyjście z obecnej sytuacji, a długoterminową perspektywę zastąpili doraźnym działaniem. Czy ten chaos jest pośrednim skutkiem współczesnego modelu nauczania? Czy winny nie jest tu przypadkiem wyuczony przez szkołę sposób myślenia? Sir Ken Robinson, ekspert do spraw edukacji, przyznaje, że współczesny system nauczania w sposób systematyczny niszczy potencjał i wyobraźnię zarówno w dzieciach, jak i w dorosłych. Yang Dongping, profesor z pekińskiego Institute of Technology, narzeka na coraz silniejsze traktowanie edukacji w Chinach w kategoriach rynkowych, co wciąga dzieci w niebezpieczną spiralę współzawodnictwa. Z drugiej strony niemiecki specjalista w tej dziedzinie – Andreas Schleicher dostrzega zalety wprowadzenia międzynarodowych standardów w zakresie testów, bo dają one równe szanse dzieciom. Tego typu rozwiązanie krytykuje jednak niemiecki badacz mózgu Gerald Hüther (współautor książki „Wszystkie dzieci są zdolne”, wyd. Dobra Literatura), a także francuski kreatywny edukator dzieci Arno Stern, którego syn André nigdy nie chodził do szkoły, a mimo to świetnie daje sobie dziś radę, jak również Pablo Pineda Ferrer, znany z filmu Ja też!, pierwszy student z syndromem Downa, któremu udało się ukończyć uniwersytet.

Inspirację do rozwiązania współczesnych problemów znajdziemy w nowym modelu edukacji, promującym kreatywność, różnorodność i innowacyjność. Trzeba jak najszybciej rozpocząć ten proces, ale kto ma to zrobić, jak nie my sami?

Erwin Wagenhofer – ur. 27 maja 1961 roku w Amstetten. Austriacki twórca filmowy i scenarzysta. Ukończył wiedeński Instytut Technologii. Od 1987 roku pracował jako reżyser filmowy i operator. Jest twórcą filmów dokumentalnych i fabularnych, a także autorem scenariuszy filmowych. Wykłada na wielu uczelniach i uniwersytetach (w latach 1995-2000 na Donauuniversität w Krems an der Donau, od 2002 roku na Universität für angewandte Kunst w Wiedniu). Jego długometrażowy film dokumentalny Nakarmimy świat, uhonorowany nagrodą FIPRESCI, obejrzało w Europie ponad 800000 ludzi. Następny film Zaróbmy jeszcze więcej, opowiadający o globalnym systemie finansowym, otrzymał w 2009 roku nagrodę German Documentary Prize. Erwin Wagenhoffer jest laureatem wielu nagród, w tym na nagrody Amnesty International Human Rights Award, a także nagrody na festiwalu Motovun Film Festival w 2006 roku.

Alfabet (2013) - 30.09.2015, godz. 19.00
Gatunek: dokument
Reżyseria: Erwin Wagenhofer
Produkcja: Niemcy/Austria
Czas trwania: 107
Kino Regis, ul. Regis 1
Ceny biletów: 10 zł normalny 5 zł (klubowicze)
Zrealizowano przy wsparciu PISF.